V Nemocnici Kyjov je kvůli tomu opět rušno. A to nejen proto, že doktor Kliment od minulého týdne dobírá dovolenou a jeho nástupce jen dojíždí ze svého působiště ve Veselí nad Moravou. Spory se vedou i o to, jak nyní nakládat s kartami pacientů.

„Potřebná péče je zajištěna v plném rozsahu doktorem Pálenským. Pacienti se na něj mohou obracet, s nemocnicí má uzavřený smluvní vztah. Nevidím v tom žádný problém,“ uklidňuje ředitel nemocnice Josef Pejchl. Podle něj jde v listopadu o vztah pracovní, od prosince pak už půjde o vztah nájemní. To bude zmíněný lékař provozovat v areálu nemocnice soukromou praxi s tím, že ordinační hodiny budou vždy v úterý a ve čtvrtek odpoledne.

Ve stejné dny funguje psychiatrická ambulance nemocnice i v tuto přechodnou dobu. Někteří pacienti ale stále chodí i v jiné dny, jak byli zvyklí.

„Pacienti byli objednaní až do konce listopadu. Přijdou a ambulance je zavřená. Zrovna v pondělí jsem řešil dva akutní případy lidí, kteří byli propuštěni z léčebny,“ uvedl pro Hodonínský deník Rovnost Kliment. Jak doplnil, některým nemůže vůbec pomoct, protože už nemá přístup k dokumentaci v nemocnici.

Na totéž si stěžují i psychologové nemocnice, kteří dosud s psychiatrem fungovali společně. „Stále mi přicházejí na vyšetření pacienti podle doporučení z doby, kdy jsme byli jedna ambulance. Narozdíl od jiných zdravotníků, jsme my, psychologové, souhlas o nahlížení a zpracovávání dokumentace od pacientů měli, jsou to naši společní pacienti. Nemohu teď ani vykazovat skupiny psychiatrický pacientům, ačkoli smlouvy s pojišťovnami jsou neustále platné,“ upozornila psycholožka Jana Kahánková prostřednictvím webu sdružení Občané za Nemocnici Kyjov.

Jakým způsobem a kdo bude mít povoleno nahlížet do karet psychiatrických pacientů, neosvětlil ani ředitel nemocnice. Hodonínskému Deníku jen zopakoval to, že péče o pacienty je v plném rozsahu zajištěna.

Redakce má k dispozici dopis, kde se jej na totéž ptá doktor Kliment, i ředitelovu písemnou odpověď. V ní uvádí, že zdravotnická dokumentace je majetkem nemocnice a ne lékařů, kteří do ní během pracovně – právního vztahu provádějí záznamy. Proto celou dokumentaci Kliment minulý týden, kdy v nemocnici naposled sloužil, musel předat.

„Předání ovšem nebylo v pořádku. Dokumentaci jsem nepředával svému nástupci, ale náměstkům. Podali jsme kvůli tomu stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů,“ řekl Kliment. Ten odchází z nemocnice poté, co dostal výpověď z nadbytečnosti. Ředitel nemocnice ji vysvětlil tak, že fungování psychiatrické ambulance je ztrátové a jeho místo zrušil. Místo něj bude nyní psychiatrickou péči v nemocnici zajišťovat výše uvedený Vítězslav Pálenský.