„Testy na ptačí chřipku dopadly dobře. Jsou negativní,“ uklidnil Josef Navrátil z hodonínského inspektorátu poté, co obdržel výsledky ze specializované akreditované laboratoře v Praze.
Přesto veterinář potvrdil, že před samotným testováním hus z Písečného rybníka, kde loni muselo dojít k okamžité likvidaci hejna, určité obavy měl.
Přesně před rokem se totiž právě tady ptačí chřipka skutečně potvrdila.
„Náhodným výběrem bylo ze tří hejn hus vybráno celkem tři krát dvacet,“ uvedl počet otestovaných ptáků Navrátil z hodonínské veterinární správy.
U těch pak pracovníci odebrali nejen krev, ale provedli také výtěr z kloaky a krku. Odběry prováděli přitom nejen na Písečném rybníku, ale také na Rybníku Dvorský a lužických rybnících, kde je v současné době nové hejno hus z Francie.
„Celkem jsme tedy odebrali sto osmdesát vzorků,“ upřesnil. Otestování každého kusu je podle Navrátila finančně velmi náročné.
„Řádově stojí tisíce korun,“ upozornil veterinář.
Jak také podotkl, protilátky ve vzorcích zjištěny byly, samotný virus ptačí chřipky však testy naštěstí neprokázaly. „Jsme velmi rádi, že se naše obavy nenaplnily. Když jsme tam totiž přišli, bylo tam plno divokých kačen i jiných druhů ptáků,“ poukázal na možné zvýšené riziko výskytu viru ptačí chřipky z těchto důvodů Navrátil z veterinární správy. „Kdybych měl odhadnout počet, na Písečném rybníku vzlétla nějaká stovka divokých kačen. Ty umí chodit za potravou až dovnitř do haly,“ dodal ještě Navrátil.
Velmi spokojený se zatím neoficiálními výsledky monitoringu zdravotního stavu chovných hus je také Radek Čučka z Rybářství Hodonín.
„Celkově máme nyní asi tři tisíce hus. Kontrolní monitoring musíme provádět i nadále jednou ročně,“ uvedl Čučka, který je za chov hus v Rybářství Hodonín zodpovědný. Ten ještě prozradil, že po loňském vybití hejna bylo pořízení toho nového finančně velmi nákladné.