Ptáky ochrání u Lužického rybníka zejména plastové zábrany na konci ramen konzoly, které zabraňují jejich dosedání do rizikového místa. „Stavba linky, která vede mezi rybníky u Lužic, má být hotová do dubna. Náklady jsou zhruba sedm a půl milionu korun,“ vyčíslil vedoucí regionální správy firmy E.On Radek Slatinský.

Na vývoji konzole energetici spolupracovali s ornitology a zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny. „Ptáci často hynou v důsledku elektrického výboje při pokusu o dosednutí na sloup či stožár vysokého napětí nebo po nárazu do vodičů,“ zmínil Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny.

S modernizací linky v oblasti Lužického rybníka začali energetici v pátek. Jde o pilotní projekt, který jim ukáže, zda je možné novinku použít i jinde.

Na jižní Moravě jsme zaznamenali na drátech i úhyn orla skalního, říká ornitolog

Smrtící jsou pro ptáky dráty vysokého napětí. Nebezpečná místa se nachází i na jihu Moravy, kde hynou i chránění opeřenci. „Až tři sta tisíc ptáků ročně zemře v České republice jen na sloupech,“ říká v rozhovoru pro Hodonínský deník Rovnost Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické, který se věnuje nebezpečím, které ptákům v tuzemsku hrozí.

Kolik ptáků umírá na vedení vysokého napětí?

Elektřina zabije odhadem sto až tři sta tisíc ptáků ročně. Po nárazech do vodičů zemře menší počet opeřenců. Nevíme přesně kolik, ale určitě to budou další desetitisíce.

Jaká je v tomto ohledu situace na jihu Moravy?

Tady je koncentrace poměrně vysoká. V České republice je to jedna z nebezpečnějších lokalit. Vyskytují se tady ve větším počtu vzácní ptáci jako luňáci nebo třeba orli. Došlo i k úhynům těchto vzácnějších druhů.

Můžete zmínit druhy, které takto umírají nejčastěji?

Jsou to káně lesní, poštolka a potom třeba straka. Z těch chráněných například čáp. Mladí čápi, když se učí létat, nesedají na zem, hledají si vyvýšená místa v krajině, ze kterých se spustí dolů. Hodně sedají na sloupy. Na jižní Moravě jsme ale zaznamenali i úhyn orla skalního na drátech.

Která místa bývají pro opeřence nejvíce nebezpečná?

Například podél Moravy a Dyje. Na soutoku obou řek hnízdí vzácné druhy ptáků. Šance, že tam zemře nějaký zákonem chráněný pták, je vyšší než jinde.

Co za vzácné druhy se tam vyskytují?

Je to třeba jediné místo, kde historicky v rámci České republiky hnízdil raroh.