Podobná situace je i u hodonínských sociálních demokratů, kteří budou obhajovat vítězství z roku 2010. „Myslím si, že lídr vyjde z naší místní organizace a před prázdninami bude už známý. Chceme vybrat toho nejlepšího z nejlepších, který bude horký kandidát na starostu," řekl předseda místní organizace ČSSD a bývalý místostarosta Roman Sedlačík.

Podle jeho stranického kolegy a exstarosty Jiřího Mráky jednání o kandidátce začnou už tento měsíc. „Úspěchem pro nás bude vítězství. Očekávám, že velkým soupeřem bude Ano a komunisté. Vsadil bych si, že ODS neskončí lepší než čtvrtá," předpovídá Mráka.

Druzí skončili v posledních hodonínských komunálkách Nezávislí. Ti by měli jít před voliče se stejnou jedničkou jako před čtyřmi lety. Tedy s bývalým starostou Igorem Taptičem. „Pravděpodobnost je vysoká, ale úspěch znamená tým lidí, kteří se dělí o práci, odpovědnost, radost z úspěchů i sílu společně překonat dílčí prohry a neztratit tvář," uvedl Taptič s tím, že také Nezávislí by chtěli vyhrát. „Především ale chceme dát město do pořádku," podotkl.

Těsně třetí skončili v roce 2010 občanští demokraté a budou obhajovat pět mandátů. Do zápolení o hlasy voličů půjdou bez poslední jedničky a současné starostky Milany Grauové, která totiž před necelým rokem z ODS vystoupila.

Lídři 2010/2014
ČSSD: Jiří Mráka / ?
Nezávislí: Igor Taptič / Igor Taptič?
ODS: Milana Grauová / Zbyněk Hromek?
KSČM: Martina Milerová / ?
Změna: Jiří Kubrický / ?
KDU-ČSL: Anna Matějková / Ladislav Ambrozek?
TOP 09: Petr Krčmář / ?
Ano: x / ?

Tu zřejmě v čele nahradí předseda místní organizace Zbyněk Hromek. „Lídra ještě nemáme, ale je zvykem, že jím bývá předseda. Zato máme připravený volební štáb a do konce dubna bychom mohli dát dohromady kandidátku. V ní nepočítáme se zastupiteli, kteří od nás odešli. Víc ukáže dubnový volební sněm," sdělil Hromek. Zároveň poznamenal, že v současné situaci bude spokojený i se ziskem tří křesel pro ODS.

Do minulých voleb vedla čtvrtou nejúspěšnější kandidátku v Hodoníně Martina Milerová, která byla zároveň komunistickou adeptkou na senátorský post. „Lídra vybíráme, zhruba polovinu kandidátky už máme. Budou na ní všichni naši současní zastupitelé. Také sbíráme podněty od našich členů a sympatizantů pro volební program," uvedla Milerová, která bude ráda, pokud KSČM obhájí všech pět mandátů.

Postup z druhé na první místo lidovecké kandidátky se dá očekávat u bývalého místostarosty Ladislava Ambrozka. „Ladislav Ambrozek má mou podporu, ve městě dlouhodobě dobře působí a má za sebou kvalitní práci," sdělil předseda okresní KDU-ČSL a krajský radní Antonín Tesařík.

Ambrozek ale zatím vedoucí post nepotvrdil. „Je to nejpravděpodobnější varianta. Váhání způsobily silné zážitky z tohoto volebního období. Zvláště ty, kdy nás koaliční partneři po dvou měsících vykopli z radnice. Neplatilo psané slovo ani podaná ruka," připomněl bývalý místostarosta.

U nové kandidátky, která podle něj touží po změně, už chybí jen pořadí jednotlivců. „Měli jsme už společné setkání kandidátů, protože máme dost nových tváří. Přeji si, abychom vytvořili tým, který potáhne za jeden provaz," uvedl Ambrozek. Za neúspěch považuje méně mandátů než čtyři. V současnosti mají lidovci dva.

V podobné pozici je také hodonínská TOP 09. Nyní má v zastupitelstvu dva členy a po podzimních volbách by chtěla dvojnásobek. „Na naší kandidátce budou jak naši členové, tak naši příznivci. Samozřejmě chystáme nějaké nové tváře, ty ale zatím neprozradím," řekl hodonínský radní za TOP 09 a manažer TJ Sokol Kamil Vinklárek.

Nabídku voličům rozšíří v Hodoníně také vládní Ano, které půjde do komunálek poprvé. Lídra zatím předseda místního sdružení a bývalý vedoucí radničního odboru rozvoje města Jaroslav Malát neprozradil. „Do konce dubna bychom měli mít navrženou kandidátku. Zatím ji dolaďujeme," sdělil Malát.