Čtyři ředitelé hodonínských městských organizací musí obhájit své funkce ve výběrových řízeních. Tak rozhodla nová městská rada na svém mimořádném zasedání. Dům kultury, lázně, Teza Hodonín i zoologickou zahradu odvolaní šéfové povedou zatím dál, ale jen dočasně.

„Důvodem jejich odvolání je to, že někteří ředitelé jsou ve svých funkcích už téměř deset let. Proto chceme, aby vznesli nové myšlenky a sdělili svoje představy o dalším směřování organizací,“ zdůvodnil odvolání radní za Změnu Vítězslav Krabička. Jak dodal, toto rozhodnutí není v žádném případě trestem. Potvrdil také, že městská rada dočasným řízením organizací pověří současné ředitele.

Šéf domu kultury Zdeněk Grombiřík ale váhá, zda pověření k dočasnému řízení příjme. „Své důvody nechci sdělovat, protože mě radnice zatím oficiálně o odvolání neinformovala,“ řekl pro Hodonínský deník Rovnost Grombiřík, který vede dům kultury už devět let. Jak dodal, za nynější situace se v Hodoníně může stát naprosto všechno.

Také ředitel hodonínské zoo Jiří Koliba nechtěl zprávu o svém odvolání příliš komentovat. „Město mě zatím neoznámilo, že jsem byl odvolaný z funkce. Protože tuto informaci nemám oficiálně, tak se k ní nebudu vyjadřovat,“ uvedl jen Koliba, který funkci zastává teprve tři měsíce.

Budeme bojovat!

Připravený bojovat o místo ředitele Teza Hodonín je její nynější šéf Pavel Švandelka. „Městská rada má plné právo k odvolání ředitelů příspěvkových organizací. Já mám i nadále zájem, pracovat v organizaci Teza,“ svěřil se Švandelka, jež vede tuto organizaci spravující sportoviště téměř čtyři roky.

Výběrového řízení se chce zúčastnit také současný ředitel hodonínských lázní Milan Sýkora, který je ve funkci už jedenáct let. „Jmenuje nás městská rada, takže musíme očekávat, že nás radní mohou také odvolat. Tato informace pro mě proto není překvapivá. Do výběrového řízení se přihlásím,“ reagoval Sýkora.

Podle vyjádření radního Krabičky je ale možné, že o své funkce budou muset bojovat i šéfové Tespry a Městské bytové správy, které jsou společností s ručením omezením a tudíž o jejich zvolení či odvolání rozhoduje valná hromada, jejímiž členy jsou městští radní. „Valná hromada se může sejít až za tři týdny. Já osobně, jsem pro, aby valná hromada odsouhlasila odvolání jednatelů Zbořila a Bimkové, aby následně museli své funkce obhájit ve výběrovém řízení,“ sdělil Krabička.

Jednatel Tespry Ivo Zbořil zatím o této informaci neslyšel. Jak ale uvedl, o místo, ve kterém pracuje čtyři roky, má stále zájem a případného výběrového řízení se zúčastní. Jednatelka městské bytové správy Jana Bimková se odmítla k nové informaci vyjádřit. „Nebudu nic sdělovat,“ odvětila jen.

Obhajovat svůj post nemusí šéf hodonínské městské policie Jindřich Vašíček. Podle vyjádření nového místostarosty Hodonína a garanta městské policie Romana Sedlačíka není zatím odvolání Vašíčka v plánu.