Někteří politici se ale domnívají, že směna je pro stát nevýhodná, a označují ji za skrytou privatizaci. Sociálně demokratický poslanec Ivan Ohlídal z Veselí nad Moravou jde ještě dál a tvrdí, že by výměna pozemků poškodila Českou republiku. Proto už dvakrát protlačil hlasováním Poslanecké sněmovny návrh, aby se obora dostala na její program.

„Kvůli obstrukcím ODS se většina programu neudělala, takže i tento bod spadl pod stůl tím, že se nedostal na pořad dne,“ musel už podruhé s nelibostí konstatovat Ohlídal. Ten chce, aby ministr zemědělství Jakub Šebesta vysvětlil, jestli je směna prospěšná a jestli na ní stát neprodělá.

„Pokud by tomu tak nebylo, tak by se z toho měla vyvodit odpovědnost i třeba vůči panu ministrovi,“ uvedl.

Šebesta měl podle Ohlídala slíbit několika poslancům, že jim dodá mapy, z nichž bude jasně patrné, jestli pozemky Novotného skutečně scelují pozemky státního podniku Lesy ČR. Kromě toho ministerstvo zemědělství odůvodňovalo výhodnost směny také tím, že náklady na pěstební činnost v oboře jsou vysoké a stav lesa nepředpokládá vysoké tržby za dřevo.

„Protože ministr slib nedodržel, naštval jsem se a napsal písemnou interpelaci přímo premiérovi, ve které situaci popisuji, i slib ministra, a uvádím, že je potřeba dokázat výhodnost směny pro stát,“ popsal Ohlídal. Nyní ve třicetidenní lhůtě očekává odpověď. Pokud s ní nebude spokojený, může ji zařadit mezi neuspokojené interpelace, které se pravidelně projednávají na schůzi sněmovny ve čtvrtek dopoledne.

„Má to pevné zařazení v programu a ani obstrukce nemohou projednání zvrátit,“ doplnil poslanec. Počítá tak s tím, že se obora dostane do sněmovny a že se k ní automaticky otevře diskuze. Jak dodal, nejdříve by se však o ní mohlo jednat v březnu.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí, kterým by se změnil vlastník obory, Lesy České republiky podaly 25. ledna na Katastrálním úřadě v Hodoníně. Směnnou smlouvu a zřízení věcného předkupního práva však zatím podle informací Ohlídala katastrální úřad nezapsal.