Osmdesát procent hroznů odrůdy Pálava sežrali špačci ve vinohradech Vinařství u svatého Martina ve Velkých Bílovicích. Právě v oblasti na pomezí Břeclavska a Hodonínska tito škůdci škodí vinařům letos nejvíce. Ptáci tam už ani nereagují na ochranná opatření. Škody jdou do milionů korun.

Velkobílovičtí vinaři odhadují, že počet špačků ve vinicích je letos nejvyšší za posledních patnáct let. „Hlavně jsou dost agresivní. Člověk do hejna vystřelí a špačci stejně neodletí, ani plynová děla nepomáhají,“ posteskl si Tomáš Osička z Vinařství u svatého Martina.

Na řádění hladových ptáků si postěžovala i Milada Melkusová z Rodinného vinařství Melkusovi v Čejči na Hodonínsku. „Máme osm hektarů vinic a špačci udělali škodu asi ve třetině rozlohy,“ sdělila. Škodu odhaduje ve stovkách tisíc, zdražení vín ale přesto neplánuje.

Špačci na jihu Moravy:

velikosti hejn: i desetitisíce ptáků

jaké způsobují škody: místy mají vinaři až stoprocentní ztráty

kde nejvíce: oblast Čejče, Čejkovic, Velkých Bílovic a Velkých Pavlovic

způsoby plašení špačků: plynová děla, umělí plašící ptáci, střelba myslivců; špačci už na ně přestávají reagovat

problém pro vinaře: stát ztráta za škody způsobené špačky nekompenzuje, ani se nemohou pojistit

řešení: Svaz vinařů zmínil sítě, které v zahraničí firmy dávají nad nejcennější vinice, ale jsou drahé

Největší nálety škůdců Melkusová zaregistrovala o víkendu. „Asi se potřebovali hodně nasytit. I myslivci do hejn stříleli a vůbec to nepomáhalo,“ uvedla. Náhrady za ztráty po špačcích stát vinařům nijak nenahrazuje, zbytečné jsou rovněž snahy o pojištění.

Podle someliéra Marka Babisze, který žije v Hruškách na Břeclavsku, špačkům stačí pár minut a ve vinohradu to pak vypadá, jako by místem projel kombajn.

Největší problémy mají pěstitelé ve Velkopavlovické podoblasti. Ptáci tam jdou po vyzrálých hroznech, včetně modrých odrůd. „Způsobují velké škody,“ poznamenal prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Přislíbil, že se bude snažit o podporu investic do ochrany proti špačkům. Inspirovat se chce v zahraničí, kde nejcennější vinice chrání sítě. Ornitologové navýšení počtu špačků na jihu Moravy v posledních letech neregistrují. Upozorňují však, že jde o chytré ptáky, kteří opakovaným zvukům přivyknou a přestanou je považovat za hrozbu.

Celkově ztráty po špačcích podle Nyitraye ceny vín nezvýší. Bude ale záležet, jak situaci vyřeší jednotliví vinaři.