„Přes tiskovou mluvčí komunikujeme z toho důvodu, že vy novináři zavoláte a řeknete, že něco potřebujete do deseti minut. Tak prostě odpovídat nelze. Nám nezbývá, než vás odkázat na tiskovou mluvčí,“ sdělil Hodonínskému deníku Hýbner.

Podle místostarosty Sedlačíka je tisková mluvčí právě od toho, aby informovala média. „Vím, že to nepůsobí dobře, denně nám ale volá deset novinářů a my nemůžeme neustále zvedat telefony,“ vysvětlil svůj postoj ke komunikaci s novináři Sedlačík.

Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka tak jednat místostarostové můžou, ale není to běžné. „Chápal bych, že si politici chtějí nechat na vyjádření delší dobu a přesměrují ji na tiskovou mluvčí, pokud se jedná o nějakou složitou záležitost. Dělat to ale kvůli každému vyjádření mně připadá trochu zvláštní,“ okomentoval rozhodnutí místostarostů politolog.

Kritika i pochopení

Jak dodal, zákon toto jednání politikům nezakazuje. „Na druhou stranu ale není Hodonín tak velké město, aby místostarosty denně zatěžovalo deset novinářů,“ doplnil Kopeček.

Ani bývalá hodonínská starosta a občanská demokratka Milana Grauová nepovažuje toto řešení za příliš šťastné. „Před volbami nás kritizovali, že vedení nekomunikuje. Čekala jsem proto od nového vedení změnu,“ řekla Grauová. Ta nepovažuje za vhodné, když místostarostové komunikují výhradně přes tiskovou mluvčí, protože ta nemůže prezentovat jejich politický názor. „Technické věci může říci, nemůže ale nahradit názor jednotlivých členů vedení města. To je zcela neslučitelné,“ poznamenala bývalá starostka.

Podle vyjádření radního za Změnu Vítězslava Krabičky se také městská rada domluvila, že výstupy z jejího jednání bude vypracovávat tisková mluvčí radnice. „Rada se tak rozhodla, protože došlo ke zveřejnění nepřesných údajů z jednání,“ zdůvodnil Krabička, který je sám ochoten se k rozhodnutím rady vyjadřovat.

Také starosta Hodonína a sociální demokrat Jiří Mráka komunikaci s médii nezavrhuje. „Nemluvil jsem snad s vámi někdy? Na tiskovou mluvčí odkazuji v případech, kdy jsem v zahraničí,“ reagoval Mráka.

Břeclavskému starostovi a sociálnímu demokratovi Oldřichu Ryšavému je bližší jiná strategie komunikace s médii. „Nevidím důvod tajit něco, co není tajné,“ domnívá se. Zároveň ale nechce kolegy z Hodonína hodnotit. „Je to každého věc, jak se ke komunikaci postaví. Každý máme jinou strategii,“ dodal.