Lidé, kteří bydlí v městských bytech ve Veselí nad Moravou, vydají od dubna mnohem více peněz ze svých peněženek. Radní se totiž rozhodli, že zdraží nájem v bytech na maximální možnou zákonnou hranici, tedy až o čtvrtinu. U dvoupokojového bytu první kategorie to znamená měsíčně si připlatit zhruba tři sta padesát korun. Nespokojení jsou nejen nájemníci, ale i opozice, která se staví za nájemníky s regulovaným nájmem.

„Nájemné se opět po roce zvedne od prvního dubna. Letos o více než sedmadvacet procent u dvou stovek bytů první kategorie a zhruba o sedmatřicet procent u bytů se sníženou kvalitou, kterých město vlastní minimum,“ sdělila Jiřina Knotková z odboru místního hospodářství veselského úřadu.

Není to nutné

Podle opozičních zastupitelů je prudké zdražení nájemného tvrdé vůči sociálně slabým. „Zdražení, které svou většinou odhlasovala současná veselská koalice, je zbytečně vysoké a neúměrně zatíží sociálně slabší nájemníky. Ukazuje se, že i ze současných pronájmů může vedení města bez problémů provádět na těchto domech opravy,“ zhodnotil sociální demokrat, opoziční zastupitel a poslanec Ivan Ohlídal.

To potvrzují i někteří nájemníci. Zvýšení ceny za bydlení jim přijde jako vhodný argument radních, aby Veselané byt koupili. Ne všichni na něj ale mají peníze.

„Od dubnového zdražení zaplatíme dva tisíce čtyři sta korun za jednopokojový byt. Mám čtyři děti, jsem nezaměstnaný, manželka je na mateřské, bude to pro nás velká zátěž. Rád bych si ho koupil, ale zatím je to jen sen,“ řekl jeden z nájemníků sídliště Hutník Petr Lukeš.

Jsou znechucení

Nejen vyšší nájem zvedl lidi ze židle. Hořkost v některých zanechaly ještě nedávno bouřlivě řešené prodeje městských bytů. „Před dvěma roky prodávalo město dvooupokojový byt za částku o sto tisíc nižší, než odhlasovalo nedávno. Přesto mi nezbylo nic jiného, než si jej koupit. Nechci platit vysoký nájem,“ řekla Věra Kristoňová, která bydlí na sídlišti Hutník.

Podle ní město za dřívější nájemné neprovedlo na panelových domech téměř žádné opravy. Proto je nucená v krátké době uspořit peníze, kterými zaplatí nutné renovace. „Jsou tu například rozpadlé balkony, které jsou už nebezpečné. Schody jsou také v dezolátním stavu,“ dodala Kristoňová.
Radnicím zvyšování nájemného uložila vláda. Cena za metr čtvereční by se ve Veselí měla v roce 2010 zastavit na čtyřiceti korunách.