Hodonínští sice před pár lety zavedli vlastní Svatovavřinecké hody, které se ve městě neslavily, ale to jim nestačilo. Už druhým rokem pořádají i hody císařské.

„Jsou to společné hody pro Hodonín a okolní obce,“ vysvětluje ředitel pořádajícího Domu kultury v Hodoníně Zdeněk Grombiřík.

Císařské hody zároveň připomínají habsburský pár Františka Štěpána Lotrinského a Marii Terezii, kteří v roce 1762 zakoupili město a hodonínské panství, a hlavně jejich syna a dědice panství Josefa II.

Loni se první ročník Císařských hodů slavil ve velkém a jeho součástí byla i výstava, na které se prezentovaly jednotlivé obce. Letošní program o o tomto víkendu byl skromnější, zato však přijelo víc krojovaných a v kroji vítalo chasu i vedení hodonínské radnice.

„Možná nás inspiroval starosta Dolních Bojanovic, který loni přijel v kroji, ale já si myslím, že to k patří k hodům, tak proč ne,“ říká místostarostka Milana Grauová. V kroji se cítila dobře, přestože naposledy ho oblékla jako devítiletá.

Podle starosty Lubora Šimečka kroje radnice sháněla na poslední chvíli. „Abychom chasu vítali v kroji, napadlo místostarostku Matějkovou. Myslím si, že je to výborný nápad, když chceme vybudovat v Hodoníně na náměstí regionální centrum, kde by se soustředila regionální kultura,“ míní Šimeček.

Že by se obce měly prezentovat, si myslí i starosta Rohatce Miroslav Králík. „Tato tradice, která vznikla, má dobrý základ a je vhodné, dobré, účelné, pěkné a příjemné v ní pokračovat,“ vítá nápad s Císařskými hody. „Cítím to jako sounáležitost k regionu. Když přijede někdo k nám na hody, máme z toho radost, tak bychom měli také podpořit ostatní. A ona to není jen podpora, je to také zábava,“ přidává se i rohatecká místostarostka Lenka Hostýnková. V kroji sice ani jeden z nich nepřijel, ale slibují, že příště. Zato do Hodonína přivezli hned dva soubory, místní Dubinku a poprvé také rohatecké mužáky. „Letos jsou Císařské hody trošku jiné v tom, že loni jsme oslovovali obce a nyní jsme se zaměřili přímo na folklorní soubory a skupiny,“ doplňuje za organizátory Miroslav Havlík. Krojovaných se letos přihlásilo asi sto padesát. Své zástupce zde měly Mikulčice, Rohatec, Ratíškovice, Hovorany, Terezín, Čejč, Dubňany, Starý Poddvorov, Lužice a Hodonín. Ze souborů se představily například Robky ze Séčky, Dúbrava z Dubňan, rohatecká Dubinka či mužáci z Mikulčic a Rohatce.