Většinou jde o zateplování budov. Kromě tří škol má radnice slíbené dotace například i na knihovnu či dům, kde sídlí sdružení Krok. „Co je důležité zmínit, že jestliže dříve dávala EU řádově dvě třetiny nákladů investičních akcí, dnes se poměr otočil a přispívají pouze jednou třetinou. Finanční objem, který bychom museli vložit do zateplení pěti budov, je řádově třicet milionů korun,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.
Ročně město kvůli nedostatečnému zateplení zmíněných domů vyhodí desítky tisíc korun. Zbytečně. Všechno by vyřešilo zateplení, na které město získalo dotaci. Jestli se ale projekty uskuteční, zatím není jasné.
„V tuto chvíli budeme zvažovat to, v jakém horizontu a s jakou finanční spoluúčastní se do toho město pustí,“ dodal starosta.
Kyjovští radní požádali finanční výbor a komisi výstavby a dopravy, aby zvážila, zda se do projektů pustit, či ne. Pokud ano, a zastupitelé zmíněných třicet milionů korun v rozpočtu neobjeví, bude potřeba si vzít úvěr. V ekonomické krizi ale takové rozhodnutí není jednoduché.
„Jde o částku, která se městu na dotacích nevrátí. Zastupitelé musí se vší zodpovědností prodiskutovat a rozhodnout, jakým způsobem akce financovat,“ tvrdí starosta. Ten je pro to, aby se žádná z dotací neodmítala. Náklady města se podle něj vrátí do pokladny v horizontu deseti let, coby úspora na energii.
S tím souhlasí například i zástupkyně kyjovské opozice Danuše Křiváková. „Ještě jsme se s kolegy o společném postupu nebavili. Ale obecně se dá říct, že jde o věc, kterou dobrý hospodář udělá. Kyjov má sice už úvěrů hodně, ale v případě škol či knihovny bych proti nebyla,“ řekla Křiváková.
Že je oprava opravdu potřeba, je vidět například na budově I. stupně ZŠ Komenského na Seifertově náměstí. Je z roku 1939 a stále má původní okna. „Je skutečně v havarijním stavu. Když prší, jsou ve třídách louže. Když fouká vítr, mám strach, aby některé z oken nevypadlo,“ popsal stav domu ředitel školy Jan Navrátil.
V tomto případě je součástí projektu nejen zateplení a výměna oken, ale i úpravy půdního prostoru, kde by mohlo být školní infocentrum. Na to by se ovšem dotace nevztahovala.
„To už bude skutečně na zastupitelích. Jestli budou peníze z městkého rozpočtu i na přestavbu půdy či ne. Určitě bych byl raději, kdyby se vše udělalo při jednom,“ řekl ředitel.
Zateplovat by se letos mělo také v mateřských školách Mezi Mlaty (také se jí říká Střed) a Nádražní. Město společně s Okresní hospodářskou komorou také vyřizuje žádost na zateplení a výměnu oken kulturního domu.