„Jde o program obnovy památek, který funguje teprve od roku 2008. Měl by dát do rukou nástroj pomoci nám, kteří jsme památkám nejblíže,“ uvedl Martin Půček, který má na starosti péči o památky na Kyjovsku.

Z peněz tohoto programu se na etapy už postupně provádí například nátěr kostela ve Ždánicích či oprava poklony se svatým Janem Nepomuckým v Archlebově. Hotová je oprava oltáře v Násedlovicích. Kyjovská radnice se snaží ze svěřených peněz podpořit vždy kolem čtyř až pěti projektů.

„Dříve bylo peněz více. Začínali jsme na sedmi stech dvaceti tisících korun. Pak se ale projevila krize, takže se částka snížila,“ dodal Půček. Letos má Kyjov k dispozici 473 tisíc korun.

Ještě o pět tisíc korun více může letos rozdělit Veselí nad Moravou. Kolika památkám pomohou k opravě, se teprve uvidí podle zájmu. „Vloni to byly dva projekty,“ uvedl veselský referent památkové péče Vítězslav Petřík. Šlo o kapličku Panny Marie v Zarazicích a obnovu památného domu ve Tvarožné Lhotě. Žadatelé byli přitom vloni ve Veselí jen čtyři.

Nejméně peněz v okrese dostala radnice v Hodoníně – 395 tisíc korun. „Město rozděluje prostředky mezi ty, kteří si požádají o příspěvek. V roce 2010 to byl Rohatec, Dolní Bojanovice, Starý Poddvorov a Hodonín. V roce 2009 žádala farnost a obec Ratíškovice a Starý Poddvorov, ovšem žádosti byly ze strany ministerstva kultury zamítnuty,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Celou akci zastřešuje sice ministerstvo kultury, ale kompetentní lidé na radnicích vše zpracovávají a rozhodují, kam peníze půjdou. Ministerstvo jejich rozhodnutí mění jen výjimečně. „Vydáme doporučení, které ministerstvo potvrdí. Ještě se nám nestalo, že by nám něco nepotvrdilo, jenom minulý rok se ještě peníze krátily o deset procent,“ řekl Půček.

Majitelé jsou podle něj z největší části farnosti a také obce. Soukromí vlastníci jsou v menšině. Majitelé památek se ovšem musí na opravách spolupodílet. Minimální podíl na celkových nákladech je deset procent. Nejmenší částka, kterou město může udělit, je padesát tisíc korun. Peníze jsou určené na nemovitosti, které se nacházejí mimo památkové zóny.

Peníze nelze získat například na zateplování, elektroinstalaci, rozvody vody, kanalizaci či úpravy veřejných prostranství nebo projektové dokumentace. Žádosti je nutné podat nejpozději do konce dubna.