Obecní úřad ze svého rozpočtu vyhradil sto padesát tisíc korun, akce je naplánovaná až do letošního posledního zářijového dne. „Není to složité, stačí přijít s dokladem a nechat si jej proplatit, obyvatelé toho určitě využijí," řekla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

Naposled rozdala radnice v roce 2013 sto padesát tisíc, podle toho nastavila i letošní objem příspěvků. „Tehdy jsme akci připravovali s tím, že jsme chtěli podpořit informace o možnostech fungování kompostárny. Ta byla vytvořená z bioodpadu. Letos je to stejné," přiblížila Bílová s tím, že příspěvek není určený na zvelebování hřbitovů či dvorů za domy.

Zlatá stuha

Tvarožná Lhota sbírá úspěchy v soutěžích hodnotících vzhled obcí. V roce 2007 získala krajskou Zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku. Z evropské soutěže kvetoucích měst a sídel Entente Florale si o rok později přivezla domů stříbrnou plaketu. V roce 2012 skončili Lhoťané v soutěži Vesnice roku druzí na celostátní úrovni. „Snažíme se úpravu předzahrádek nějakým způsobem podporovat. Přispívá to k pěknému vzhledu obce a její reprezentaci," doplnila Bílová.

Podobně se ulice snaží zkrášlovat i v Hroznové Lhotě. Ta je proslulá svými růžemi, které rostou podél hlavní i vedlejší cesty. „Historicky máme v obci podél chodníků vysazené růže. Asi ve dvouletých intervalech přispíváme na jejich nákup," vysvětlil starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák.

Na tamním obecním úřadě přijímají objednávky na růže a pak je koupí v pěstitelské stanici v Radějově a zájemcům předají za symbolickou cenu. Do budoucna v tom chtějí pokračovat. „Posledně se přihlásili z asi čtyřiceti až padesáti domů. Byly to stovky sazenic," spočítal Hanák.

Ačkoliv na předzahrádkách roste zeleň a různé květiny, přesto mohou znamenat zátěž pro životní prostředí. Důležitý je totiž i způsob úpravy a vytvoření zahrady. „Když někdo objedná tulipány z Holandska, dovezou mu je letadlem, jsou chemicky ošetřené a vyžadují chemické hnojivo, tak ten výsledek může být v souhrnu negativní. Ale teď se objevuje iniciativa přírodních zahrad. Ta prosazuje vytváření zahrad bez použití pesticidů a umělých hnojiv a rašeliny. V takovém případě je zahrada přínosem," popsal Mojmír Vlašín z ekologického Institutu Veronica.