„Nebyla by kompletní sestava zastupitelů. Tentokrát jsem měl víc omluvenek a někteří zastupitelé se ještě obvykle omlouvají těsně před zastupitelstvem. Myslím si, že je dobré, když jsou v co největším počtu, aby projednávání bylo důstojné. Navíc není povinností starosty svolat zastupitelstvo každý měsíc," vysvětlil hodonínský starosta Igor Taptič (Nezávislí) s tím, že zasedání musí podle zákona svolat jednou za tři měsíce. Navíc i účast na jednání městské rady byla nižší. „Měli jsme problém, abychom se sešli 
v pěti, tři radní byli v zahraničí," podotkl starosta.

Podle některých opozičních zastupitelů je nižší účast jen zástupné vysvětlení. „Domnívám se, že důvodem nekonání není dostatek zastupitelů na zasedání, ale něco jiného. A to nevyřešená personální situace na radnici, nebo to, že nebudou přítomní koaliční partneři, takže starosta nemá tu pohodlnou šestnácti či sedmnáctičlennou koalici pro jednání. Doposud na můj dotaz, proč nebylo svolané zastupitelstvo, nemám odpověď," řekl lídr opoziční Změny Vítězslav Krabička. Ten sice uznává, že starosta má právo po měsíci nesvolat zastupitelstvo, ale na druhou stranu si na obdobnou situaci v posledních deseti letech nevzpomíná. „Navíc nám před dvěma měsíci dal plán konání zasedání a my si podle něj uspořádali svoji práci," připomněl Krabička.

Březnová pauza se nelíbí ani jeho kolegovi ze sdružení Změna Ivo Knápkovi. „Lidé čekají na schválení půjček ze stavebního fondu," upozornil Knápek. S tím souhlasí i zastupitel za KSČM Jiří Pěnčík. „Posune se to o dva měsíce, což je také proti lidem. Jde o aroganci vyšší moci, chování vedení mi připadá divné," vyslovil se Pěnčík. Ten je stejně jako Knápek přesvědčený, že by se na březnovém zasedání otevřela otázka možných šikanozních postupů na radnici. Na ně písemně upozornili zástupce města vedoucí stavebního odboru a už bývalý pracovník odboru dopravy a přestupků. „V tom problém není. Nejsou žádná zjištění, která se mají v tuto chvíli řešit," reagoval starosta.

Podle místostarosty Ladislava Ambrozka (KDU-ČSL) nemělo na programu zasedání být nic zásadního. „V opačném případě by se samozřejmě neposouvalo. O úpravě rozpočtu jsme rozhodli už před třemi týdny, dostane se na program v dubnu. Rozbory hospodaření jsme totiž probírali až do poloviny března," sdělil. S klidem okomentoval absenci březnového zasedání koaliční zastupitel Jan Králík (ODS). „Asi toho bude příště víc k projednávání," uzavřel.

Četnost zasedání

Hodonín – 27 + 4 mimořádné

Kyjov – 19

Veselí nad Moravou – 11

Břeclav – 16

Uherské Hradiště – 15

Vyškov – 14

současné funkční období zastupitelů 
(od listopadu 2010)