V šesti největších městech kraje sociální demokraté pětkrát dostali největší počet hlasů voličů. Ve všech případech také pravděpodobně obsadí většinu křesel na místní radnici. Včetně toho nejdůležitějšího.

Post prvního muže města ČSSD vybojovala i v hlavním městě kraje, Brně. Primátorský řetěz si na krk znovu pověsil sociálnědemokratický lídr Roman Onderka, který v čele města stál předchozí čtyři roky. „Měli bychom nyní zapomenout na procenta a hlasovat jako jeden tým. Chci být primátorem vás všech,“ řekl Onderka nové politické reprezentaci Brna ve středu ustavujícím zastupitelstvu, které jeho pozici potvrdilo.

Strana, kterou do letošních komunálních voleb vedl, si tak kromě suverénního vítězství s více než třiceti procenty voličských hlasů připsala i výhru v povolebním boji. Navzdory tomu, že občanští demokraté měli v Brně možnost sestavit pravicovou trojkoalici s pohodlnou většinou, dali po dvou týdnech vyjednávání přednost spolupráci se sociálními demokraty.

Vůbec největší podporu voličů oranžová strana získala ve Vyškově. Svůj hlas jí dal každý třetí člověk, který v polovině října zamířil k volební urně. Vítězství strany tam ale ještě není jisté, město má na krajském úřadě podanou stížnost na regulérnost voleb. I tak sociální demokraté sestavili koalici s podporou lidovců a ODS. K nelibosti ostatní politické konkurence. „Volič si řekne, že účastí ve volbách stejně nic nezmění. A že ti, kteří jsou jasnými poraženými, budou stejně ve funkcích na věčné časy,“ poznamenal lídr sdružení Volba pro město Radek Mikulka.

Jako přes kopírák

Téměř stejný scénář měl vznik koalice v Blansku. ČSSD spojila síly se slabšími občanskými demokraty a lidovci. Sdružení nezávislých kandidátů, které se stejně jako ve Vyškově jmenuje Volba pro město, se na vládě bude podílet také. A ve srovnání s předchozími čtyřmi lety se tak rozložení sil na blanenské radnici prakticky nezmění.Jen o něco slabší mandát sociální demokracii voliči nadělili ve Znojmě. Výsledkem je vláda, která dokonce dostala vlastní jméno.

Spolupráce přezdívaná Tři plus jedna pro Znojmo v sobě ukrývá koalici tří partnerů s podporou komunistů. „Město potřebuje právě tak poctivost sociální demokracie, volnomyšlenkářství a pracovitost nestraníků, respekt k hodnotám křesťanských demokratů, jako potřebuje obětavost komunistů a zdravou drzost ODS,“ řekl na adresu pestrobarevné vlády nový znojemský starosta Zbyšek Kaššai.

Nového starostu budou sociální demokraté zřejmě mít i v Hodoníně, kde získali nejslabší mandát, necelou pětinu hlasů. Hodonín je také jediným okresním městem v kraji, kde ještě nedošlo ke koaliční shodě. Nejvíc se spekuluje o spojení ČSSD, Nezávislých a některé z dalších stran. Křeslo starosty tak nejspíš obsadí sociální demokrat Jiří Mráka. „Máme nicméně stále problémy s obsazením rady a dalších uvolněných funkcí,“ upozornil Mráka.

Prohru oranžoví zaznamenali pouze v Břeclavi. Porážku jim uštědřilo sdružení Pro region, ačkoliv se před volbami potýkalo s aférou s padělaným vysvědčením kandidáta Martina Radkoviče. I tak se starostou stal sociální demokrat Oldřich Ryšavý. Jednali sice o společné koalici, podle Ryšavého vítěz voleb měl nesplnitelné požadavky. „Výsledek voleb vnímáme jako vůli voličů. Chtějí v Břeclavi změnu,“ řekl Ryšavý.

LUCIE HRABCOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Politickou mapu jižní Moravy najdete v pondělním vydání jihomoravských deníků Rovnost