Ubyde jim totiž cesta do Brna, na Žlutý kopec. „Bylo by to s problémy, ještě by mě musel vést syn. Tady je to daleko lepší, skoro v místě,“ svěřil se devadesátiletý pacient v ambulanci Regionálního onkologického centra v Nemocnici Kyjově.

Právě sem nyní stačí nemocným s nádorem zajet za moderní biologickou léčbou i brněnskými onkology. „Jako biologickou léčbu označujeme léky, které působí proti nádorům daleko cíleněji než chemoterapie. Tato léčba podání chemoterapie může doplňovat nebo se podává samostatně. Jde o léky ve formě tablet nebo infuzí, vše je aplikováno ambulantně,“ přiblížil Jiří Tomášek, vedoucí lékař ambulancí Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu a vedoucí lékař Regionálního onkologického centra v Kyjově.

Také plán léčby tady řeší ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem. K samotnému podání léků ale nově dochází v Kyjově. „Obvykle jde o opakované podání a celková terapie může být podávána v různých intervalech řadu měsíců. Pokud pacient nemusí dojíždět do Brna a může být stejně kvalitně léčen v Kyjově, je to nespornou výhodou,“ uvedl Tomášek.

Žena z Hodonína stanula před Krajským soudem v Brně.
Rozsudek oddálil psychiatr. Žena obžalovaná z vraždy v Hodoníně čeká ve vazbě

Zároveň doplnil, že i kontroly jsou v Kyjově, typicky na oddělení radiologie. Cílenou biologickou léčbu mohou lékaři podávat v Kyjově od listopadu. „Naší snahou je zajistit, aby pacienti léčení v Regionálním onkologickém centru dostávali vysoce kvalitní péči bez nutnosti cestování mimo region a měli přístup ke stejně kvalitní péči, jakou poskytují komplexní onkologická centra větších měst,“ shrnul ředitel kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal.

Mluvčí Nemocnice Kyjov Veronika Hollerová uvedla, že v současné době provoz zdejšího Regionální onkologické centrum zajišťují čtyři lékaři, pacienti sem mohou docházet za diagnostikou každý všední den. Minulý rok ošetřili lékaři v kyjovské onkologické ambulanci 6 491 pacientů, z toho nově diagnostikovaných byly necelé tři stovky. „Počet aplikací chemoterapie přesáhl tisíc,“ upozornil vedoucí kyjovského onkologického centra.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Druh protinádorových léků jsou právě nově předepisované v Kyjově, tedy biologické. „Fungují daleko cíleněji proti nádorovému onemocnění. V podstatě míří hlavně výběrově na nádorové buňky a ovlivňují mechanismy, které v buňkách probíhají. Většinou je to jedna signální dráha, kterou jsme schopní zablokovat. Významný způsobem protinádorově působí, jde o velký pokrok v medicíně za posledních dvacet let,“ přiblížil Tomášek.

Klasická chemoterapie působí podstatně méně cíleně. „Je to jako kobercové bombardování nádoru a má větší množství vedlejších účinků,“ vysvětlil vedoucí lékař.

Za biologickou léčbou přišli v úterý ráno do Kyjova například dva pacienti, jeden s nádorem jater, druhý s nádorem prostaty. „Jsou léčeni biologickou léčbou, pro ně velice vlídnou, komfortní a jednoduchou, ve formě tablet, které berou jednou nebo dvakrát denně. Zatím si pro ně museli jezdit do Brna, nově je můžeme předepisovat tady v Kyjově,“ řekl Tomášek.

Do budoucna tady očekávají aplikace biologické léčby například u pacientek s nádorem prsu. „Biologická léčba je kompletně hrazená. Historicky je to tak dané ve většině států, jedná se totiž o ekonomicky extrémně náročný způsob léčby. Každopádně veškerá léčba, která je poskytovaná tady v Kyjově, tak tyto všechny léky jsou plně hrazené ze zdravotního pojištění,“ dodal vedoucí kyjovského Regionálního onkologického centra.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obří zájem o čerty v Hodoníně, krampusové se usadili v Bažantnici

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek
Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek
Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek
Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek