Ze sadů vyzařuje díky početným bobulím oranžová energie už z dálky. Poměrně brzy poté, co zájemci odbočí u přehrady ze silnice I/54 mezi Blatnicí pod Svatým Antonínkem a Blatničkou. „Samosběr začal od soboty. Můžete tam přijít každý den, kdykoliv budete chtít. Nastřiháte si, kolik budete chtít, rakytníku jsou tam tuny,“ informoval po pondělním poledni farmář a pěstitel rakytníku Josef Kolínek.

Rakytníkové sady byly založené v roce 2015. Jejich pěstitel vsadil na odrůdu Leikora, která obvykle zraje v srpnu a v září. Vzhledem k letošnímu počasí jsou ale podle farmáře vhodnější dřívější termíny sběru.

„Samosběr je sice plánovaný do poloviny září, ale není dobré příliš čekat. Letos krásně vyrostl díky dešti, kdy se na jaře pěkně rozvinuly trsy a léto je horké, což rakytníku vyhovuje. Obzvlášť tady u Blatničky, kde právě dozrává,“ nastínil pěstitel.

Jezdí i lidé ze Slovenska

Prodej samosběrového rakytníku je založený na důvěře mezi zákazníkem a pěstitelem, který v sadech u Blatničky hostům pod ruce nedívá. Z keřů obsypaných ovocem si tak zájemci mohou odstřihnout větvičky s bobulemi, které si pak doma zváží. Cena? Sto korun za kilogram.

„Lidi mi už za víkend poslali peníze na účet. Do sadů u Blatničky jezdí ze Slovenska, ale hlavně z Moravy. Možná přijedou i z Čech nebo z Rakouska, odkud to sem nemají daleko,“ sdělil farmář s tím, že rakytník odrůdy Leikora má víceúčelové použití. Navíc si jej lidé nechávají zmrazit.

Zájem o samosklizeň rakytníku u Blatničky byl tak už od prvních dní znatelný. „Neodradilo ani vedro, většina lidi ale přijela hned brzy ráno mezi šestou a devátou hodinou nebo pozdě odpoledne, když byly teploty schůdnější. Naštěstí samosběr celých větviček jde rychle, takže lidi nemusí trávit v sadu delší čas. Někteří stálí sběrači avizovali, že přijedou až během tohoto týdne, protože se má ochladit a přece jenom bude samosběr příjemnější,“ přiblížili správci zprostředkujícího serveru Rakytníkové sady.

Ty nad přehradou Blatnička jsou zatravněné a plody rakytníku rostou na keřích. „Takže se dá přijet i hned po dešti a plody jsou čisté (nehrozí zablácení),“ doplnili.

Podle webu Zdravý rakytník.cz jsou sytě oranžové plody nabité vitamíny, minerály a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Jak mimo jiné uvádí stejný zdroj, rakytníkem lze bojovat proti únavě i stresu, pomůže ke krásně opálené pokožce a dokáže lidem zpevnit nehty.