Ryzce, bedle, holubinky, kuřátka, lanýže, pýchavky, kozáci, babky a další druhy hub přilákaly opět ne desítky, ale stovky houbám holdujících návštěvníků. Na ně čekaly v sále ratíškovické hasičské zbrojnice nejen výše zmíněné houby, ale také pro někoho méně známe druhy, jako jsou ohnovec, pstřeň, leskokorka, hvězdovka, mnohokrčka, škárka a pestřec. Nechyběly samozřejmě ani populární hřiby. Na stole se na přihlížející smály hřiby medotrpké, smrkové, žlučník a také raritní meruňkový.

Pro mykology by přehlídka nebyla úplná bez hub jedovatých, jako jsou závojenka olovová a muchomůrek zelených, červených a profýrových, které doplňoval výtečný masák čili muchomůrka růžová. Již dvě hodiny po otevření odhadovali pořadatelé počet hub na dvě stě šedesát druhů. „Někdy lidé přinesou houby ještě hodinu před koncem výstavy,“ upozornil známý moravský mykolog Václav Koplík.

Těm, kteří nasytili oči své, se už sbíhaly sliny na topinku s houbami nebo ratíškovický houbový guláš. „Je skvělý. Musíš ho zkusit,“ lákala fotbalová legenda a současný lužický kouč Petr Vyškovský.

Ratíškovická výstava se letos stala jubilantem. Místní mykologové totiž vystavovali už potřicáté. Počátky však sahají už do let sedmdesátých. „Začali jsme více než před třiceti lety. Kdysi jsem byl v Teplicích a tam jsem viděl výstavu hub. Jelikož mě to zajímalo, tak jsem chtěl, aby se udělala i v Ratíškovicích,“ přiblížil historii Václav Koplík, s tím, že v osmasedmdesátém roce poprvé pořádali výstavu hub, ovoce a zeleniny. „Nikdo netušil, že to vydrží až do dneška, a že to nabude takových rozměrů,“ podotkl Koplík.

U zrodu výstavy, která byla původně v kulturním domě, stál právě on, spolu se jmenovcem Václavem Koplíkem starším, Ivanem Blahou, Antonín Koplíkem, Michalem Příkazským a panem Hebronem. O organizaci zatím posledního ročníku se staralo na dvacet ratíškovických mykologů. „Začínáme v sobotu ve dvanáct a lidé jsou tady už od desíti. Zájem je pro nás šokující a na druhou stranu i zavazující, protože pak není možné, aby v Ratíškovicích výstava hub nebyla,“ prohlásil Koplík.

Ratíškovičtí mykologové ale nejsou jen pořadateli této jedinečné výstavy. „Již přes dvacet let spolupracují se Slovenským národním muzeem,“ upozornil Ján Sand, ze bratislavské univerzity Komenského, který do Ratíškovic jezdí rád.

Výstava pokračuje i v neděli od 9.00 do 18.00 a v pondělí od 9.00 do 14.00.

Pro ty, kteří by rádi na Hodonínsku nějaké houby také našli, určitě čekají na rady odborníků. „Houbaři dnes potkají v lese spíše vítr, který je na houby jed. Před třemi dny, a před týdnem byly úplné žně na hřiby hnědé, kterým se říká suchohřiby. Ale jsem vždycky optimista. Myslím si, že pokud nepřijde pořádný mráz, tak houby porostou pořád. Prognóza je dobrá a už se těším na podzimní druhy, což jsou různé druhy čirůvek. A ty jsou velice chutné,“ dodal Václav Koplík.