Máme začátek června. Pokud si dobře pamatuji, začátkem loňského roku už jste o víkendu jezdili víkendové plavby. Letos ale počasí turistice moc nesvědčí?
Použil bych jedno slovo, a to katastrofa. Období květen, červen, je dobou, kdy je největší zájem skupin-jak různých odborových organizací, tak hasičů, starších lidí nebo škol. Je to přesně období, které máme z části za sebou a také před sebou, tedy druhá polovina května a první polovina června. Velké lodě jsou v této době nejvíce vytíženy a logicky tomu odpovídá i velký obrat. Letos nám výnosy za toto období deště znehodnotily a je jasné, že v tržbách i návštěvnosti to vytvoří ztrátu, kterou nejsme po zbytek sezony schopní dohnat.

Většina výletních lodí je krytých. Vadí tedy lidem zvednutá hladina Baťova kanálu, nebo cestování v dešti?
Problém je déšť, počasí i celková nálada. Když prší dva dny v týdnu, tak to lidé přežijí, protože jsou jinak naladěni. Za poslední tři čtyři týdny jsme ale neměli ani jeden den, kdy by za čtyřiadvacet hodin nespadla ani jedna kapka, což vytvořilo atmosféru, o kterou lidé nemají zájem.

Projevuje se to pouze u vás, nebo si myslíte, že je to v turistice celkově?
Bavil jsem se s lidmi z ostatních oborů, ať už jde o restaurace, hospody nebo zahrádky. Všichni říkají to stejné, že lidé jsou počasím znechucení a než by si někam vyšli, tak jsou radši doma.

Znamená to tedy, že možnosti rozšířených komorovacích hodin, kdy jste mohli jezdit přes týden už od června, nevyužijete?
Vše teď řešíme s Povodím Moravy. Přestože například minulý týden bylo počasí o trochu lepší, řeka Morava tady stále hlásila první povodňový stupeň. Což znamená, že pořád nevíme, jaké jsou škody na plavebních komorách, které voda způsobila. Budeme teď čekat ještě týden, než voda opadne a než začneme zjišťovat, jestli je průjezdnost dobrá a od kdy by mohla být sto procentní.

Druhá věc jsou hausbóty. Tím, že se nám podařilo rozšířit komorování, tak spousta provozovatelů nakoupila nové hausbóty a teď se jim ta investice nemůže vrátit. Je začátek června a klidně se může stát, že ani v polovině měsíce stále nebudeme vědět, na čem budeme.

ONLINE POVODŇOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ ČTĚTE ZDE