Poklidné vody jednotlivých oddělení rozčeřil nekompromisním rozhodnutím ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík: ze dne na den odvolal z funkcí osm primářů.

Ty od prvního října pouze pověřil řízením svých oddělení. Současně vypsal nová výběrová řízení na uvolněné posty.

„Pokud chtějí svůj primariát stávající šéfové oddělení obhájit, musí mě v řádném výběrovém řízení přesvědčit o svých kvalitách, a především předložit vizi na zlepšení chodu jednotlivých úseků, za něž zodpovídají,“ zdůraznil ředitel nemocnice TGM Antonín Tesařík.

To bude ale podle něho možné jen v případě, nepřijde–li k výběrovému řízení kvalitnější konkurent zvenčí. „Také bych byl rád, kdyby kromě předložené koncepce na příštích pět let dokázali své schopnosti obhájit a perfektně řídit chod svého oddělení,“ sdělil ředitel hodonínské nemocnice. Jedním z hlavních důvodů odvolání je, že někteří z primářů neprošli dosud žádným výběrovým řízením. Byli do svých funkcí jednoduše jmenováni.

„Navíc během ročního působení ve funkci jsem nezaznamenal od nich žádné nové nápady, myšlenky, postřehy, a k tomu je chci tímto vyburcovat,“ naznačil Tesařík, který poukázal na fakt, že i on musel projít náročným výběrovým řízením. Nemocnici podle něho nemůže posunovat jen vedení.

„Potřebuji kvalitní a schopný management, o který se mohu opřít. Ať mě teď primáři přesvědčí v možné konkurenci, že mají potenciál a že mi chtějí pomoct nemocnici posunout dál,“ vzkázal šéf nemocnice.

Jako krok, který je plně v kompetenci ředitele, označil odvolání primářů hodonínské nemocnice i radní kraje Oldřich Ryšavý.

„Vím o tom, že tady byli dva primáři dlouhodobě pověření, nikoliv jmenovaní. Proto chápu, že chce ředitel Tesařík tento stav řešit,“ uvažoval radní odpovědný za oblast zdravotnictví Jihomoravského kraje.

Přesto se prý obává, že před branami hodonínské nemocnice nebudou stát zástupy odborníků, kteří by o uvolněné posty primářů měli zájem. Podle ředitele Tesaříka jsou odvolaní šéfové oddělení připraveni za svůj post bojovat. Jasno však budou mít až před Vánoci.

„Jmenovací dekret dostanou z mých rukou ti, kteří převýší ostatní uchazeče, až k 1. lednu 2010,“ upřesnil datum nástupu nových primářů osmi oddělení nemocnice v Hodoníně ředitel Tesařík.

Zatím se podle něho o post se základním platem kolem padesáti tisíc korun bez příplatků například za noční služby a příslužby nikdo zvenčí nepřihlásil.

Podle Věry Dostálové, přednostky oddělení laboratorní medicíny, přijali všichni primáři rozhodnutí ředitele v klidu a bez emocí. „Nikdo z nich nenaznačoval, že by do výběrového řízení nechtěl jít,“ uvedla Dostálová. I ona se i přes vysoké nároky kladené na funkci primáře bude o svůj post znovu ucházet.