Situace hodonínské nemocnice se opět zkomplikovala. Ředitel Pavel Baláš, který tuto funkci vykonával dva roky, dal výpověď. Opatření, které by měly zabránit ztrátam, tak bude muset vyřešit nový ředitel.

Odchod Pavla Baláše z ředitelského postu podle něj nemá vůbec žádnou souvislost s vývojem situace kolem nemocnice. „Přišla jiná nabídka a rozhodl jsem se ji přijmout,“ řekl ředitel. Ten odchází do privátního sektoru, zůstane ve zdravotnictví, ale ne v České republice.

Odchod Baláše zaskočil krajského radního pro zdravotnictví Františka Adamce. „Samozřejmě je to jeho rozhodnutí. Já jsem od pana Baláše chtěl vypracované dopady organizačních opatření, které projednával s pojišťovnou a místo toho mi na stole ležela jeho výpověď,“ řekl. Situace v nemocnici se tedy bude řešit, až kraj najde nového ředitele.

Podle Baláše není pravda, že by kraji nepředložil koncepci na ozdravení nemocnice. „Návrh jsem zpracoval, projednali jsme ho se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, ale dodnes od ní nedošla odpověď,“ uvedl Baláš, který zůstane ve funkci do konce týdne a do konce června ještě jako zaměstnanec nemocnice.

Starostu Hodonína Lubora Šimečka odchod ředitele z nemocnice nerozhodil, naopak vidí v něm naději. „Je to šance, že do nemocnice přijde někdo schopný, kdo zlepší její situaci. Pod dosavadním vedením totiž nefungovala, vytvářela ztrátu a vázla i komunikace s městem,“ řekl starosta.

Podle zdroje z nemocnice, který si nepřál být jmenován, za sebou ředitel zanechal dluhy, které každý měsíc narůstají o další milion korun. „Jeho mise nebyla moc úspěšná,“ zhodnotil snažení dosavadního ředitele. Nemocnice podle dotyčného funguje z veřejných peněz a přesto je tajné, co se s ní bude dít. „Pokud kraj nechce nic říct, můžeme se bát nejhoršího,“ doplnil. To by podle něj mohlo znamenat omezení péče a rušení některých oddělení.

Baláš odmítá obvinění, že dostal nemocnici do ještě větších dluhů. „Do dluhů se dostává, ale úměrně jako všechny nemocnice.

O další budoucnosti nemocnice zatím kolují jen spekulace. „Do krajských voleb k žádným změnám nedojde,“ myslí si Šimeček. Podle jeho slov existuje několik variant, od kterých by se mohl odvíjet další osud nemocnice. Jednou z nich je i částečný převod na město. „Například by mohla vzniknout akciová společnost, kterou by mělo napůl město a napůl Jihomoravský kraj,“ doplnil.

To potvrdil i Adamec, který potvrdil, že se skutečně mluví o akciové společnosti. „Takto se skutečně uvažuje. Musíme však nějakým způsobem definovat naši představu a oslovit město. Poté počkáme na vyjádření radnice, jestli je to pro ně výhodné či nikoliv,“ informoval.

Baláš tvrdí, že ani on netuší, jaké kdo má záměry s nemocnicí. „Vždy se jen spekulovalo, ale oficiálně mi nikdo nic nesdělil,“ doplnil

Jana Rybová, Rudolf Půlkrábek