„Některé nemocnice už obsadily místa takových lékařů. To není náš případ. Jsem připravený přijmout kolektivní stažení výpovědí,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Zároveň však dodal, že lékařům nemůže slíbit návrat na jejich místa po prvním březnu, kdy vyprší výpovědní lhůta.

Ředitel Tesařík se s předsedou lékařského odborového klubu hodonínské nemocnice Františkem Černým sejde po prvním únoru, kdy zástupci Lékařského odborového klubu sdělí ministerstvu zdravotnictví své stanovisko k nabídce dvou miliard korun na navýšení platů zdravotnického personálu. Tesařík doktory ubezpečil, že pokud dojde k dohodě o navýšení platů, vyplatí jim navýšení mzdy v plné míře.

Hodonínští lékaři i nadále trvají na svých výpovědích a podporují tak výzvu Děkujeme odcházíme. Tesařík proto připravil krizový plán. „Časově jsem omezil příslib možnosti stažení výpovědí lékařů, a to do devatenáctého února. Od tohoto okamžiku začnu uzavírat nové pracovní smlouvy, abych zabezpečil v plném rozsahu chod nemocnice,“ nastínil krizový plán Tesařík.

Víkendový režim

Jak dodal, bez jedné třetiny lékařů nelze zabezpečit chod nemocnice v plném rozsahu. „Některá oddělení by musela fungovat ve víkendovém režimu. Tímto způsobem už jsme nastavili chod interního oddělení včetně ambulance,“ vysvětlil Tesařík.

Podle vyjádření primáře oddělení chirurgie Martina Mana doktoři vnímají jako pozitivní krok k řešení celé situace páteční nabídku ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který přislíbil dvě miliardy na zvýšení platů. „Neznamená to ale, že stáhneme výpovědi. Nebojujeme jen za platy. Chceme například i změnu ve vzdělávání lékařů. K tomu je však potřeba koncepční změna,“ okomentoval aktuální situaci Man.

Lékaři podle primáře chirurgie vnímají pozitivně také přístup ředitele Tesaříka, který nezačal přijímat nové pracovní síly. „Vedení hodonínské nemocnice se chová rozumně. Také páteční jednání se neslo v pozitivním duchu,“ zhodnotil Man. Jak dodal, lékaři budou podle jeho názoru nadále ostražití.