Máte již zkušenosti s obdobnou pozicí?
V minulosti jsem se podílela na kulturních projektech, kde jsem vedla tým spolupracovníků. Byly to většinou komerční projekty malého nebo většího charakteru. Kromě kultury jsem se taky pohybovala v cestovním ruchu, kdy jsem v Praze rozjížděla cestovku. A asi před rokem jsem pobývala delší dobu ve Švýcarsku a měla jsem možnost podílet se na organizaci soutěže pro mladé lidi – Teenie contest. Je to akce, kterou zná celé Švýcarsko a která je tam velmi populární.

Čím jste podle vašeho názoru oslovila komisi při výběrovém řízení?
Na tuhle otázku nedokážu odpovědět. Původně jsem se do výběrovky nechtěla přihlásit, poněvadž jsem nevěřila, že se ve zdejších kulturních sférách může něco změnit, a také mi bylo jasné, že bez politické podpory a známých máte minimální šanci. Zdůrazňuji, že jsem nebyla a také nejsem členkou žádné strany a dokonce jsem nechodila, coby Husákovo dítě, ani do pionýra, nedej bože do SSM.

Mohla byste nastínit svou koncepci vedení domu kultury, se kterou jste šla před komisi? Co je podle vás potřeba zlepšit? Co chcete změnit a v čem byste ráda pokračovala?
Zatím toho moc měnit nemohu a ani nechci, protože bývalé vedení má akce naplánované dlouho dopředu a jsou podepsané závazné smlouvy. Není mi jasné, proč kulturní dům více nespolupracuje s jinými institucemi a sdruženími, které se ve městě nacházejí. Ráda bych tu založila jazzový, klasický nebo multižánrový festival. Chci oživit město letní divadelní scénou, různými workshopy, přitáhnout do města fotografy zvučných jmen, dát příležitost místním mladým umělcům, hudebníkům a filmařům realizovat animační a filmařské dílny pro děti, založit přehlídku filmů amatérských mladých filmařů, zvát divadelní nebo filmové tvůrce na besedy, využít náměstí například k výstavě soch a tak dále Ta koncepce je obsáhlá a má mnoho stran.

Váš nástup poznamenaly protesty studentů. Co na ně říkáte? Mrzí vás nepřátelské projevy studentů?
Upřímně řečeno jim moc nerozumím. Proti čemu protestují? Proti regulérnosti výběrového řízení na ředitele kulturní domu? Pokud se někteří z nich hodlají hlásit na vysokou školu, tak musí také složit regulérní zkoušky, musí něco znát a umět, a ti nejlepší se dostanou dál. Já jsem společně se sedmi kandidáty – byla jsem jediná žena – sepsala moderní koncepci, podala ji, obhájila a porazila všechny chlapy. Nikoho z místních komunálních politiků nebo podnikatelů jsem za sebou neměla, protože se v tomto prostředí nepohybuji.
Vyřizovat si s někým, koho neznají, účty na internetu mi nepřipadá nejšťastnější. Pana Grombiříka jsem neodvolala já, ale rada. Díky diskusní aktivitě studentů se na webu objevilo spoustu dehonestujících mejlů, které útočí na toho či onoho.
Tak mě napadá, že český národ je podle nedávných průzkumů unikát mezi ostatními národy v souvislosti s internetovými diskuzemi, protože svou frustraci a nenávist doslova „vyzvrací“ právě tam. Většinou anonymně.

BARBORA ALBRECHTOVÁ