Tradiční program, ale také pár novinek nabídnou návštěvníkům letošní Horňácké slavnosti. Ty se uskuteční již tento víkend v areálu pod Strážnou hůrkou ve Velké nad Veličkou. Slavnosti již přes půl století lákají tisíce návštěvníků na přehlídku tanců, písní a cimbálových muzik.

„Na slavnostech hrajeme s Veličkou skoro pravidelně. Moc se těšíme, ale doufáme, že nebude pršet,“ věří Jan Kománek ze souboru Velička.
Podle ředitelky Programové rady Horňáckých slavností Maryny Pavlincové jezdí na slavnosti lidé hlavně pro jejich neopakovatelnou atmosféru.

„Mám pocit, že lidi, kteří chtějí přijít, nepřijíždějí kvůli komerci, ale proto, že stojí o autentický surový folklor, a ten na slavnostech pořád nalézají, protože tam opravdu nepouštíme jiné prvky,“ vysvětlila Pavlincová. I přesto, že se v loňském roce uskutečnil jubilejní padesátý ročník, každoroční skladba slavností se v zásadě nemění.

„Máme pořady jako obvykle, dva pořady v pátek a v sobotu je jarmark, zpívání u kostela, dětský pořad a pořady věnované souborům. Takže to je normální klasika, nic zvláštního,“ informovala Pavlincová.

Ta zároveň doplnila, že přípravy jsou v plném proudu. „Stánky se budou stavět. Horňácký stadion už je posečený, rekvizity vyrábíme. Počítáme s tím, že nám to pěkně vyjde,“ říká Pavlincová.

V letošním ročníku se návštěvníci mohou těšit na novou režisérku jedné z her. Olga Floriánová připravila pořad A ty svatý Antonínku aneb Horňáci na púti.

„Líbí se mi, že autorka je nová, máme radost z toho, že se zapojily obce, ve kterých soubory nepracují celoročně. Je to Suchov a Nová Lhota. Jsme rádi, že to tam tak ožívá,“ zamyslela se Pavlincová.

Oslaví osmdesátiny

Slavnosti letos nabídnou také pořad, který oslaví osmdesáté narozeniny Anny Kománkové. „To je naše zpěvačka, která skutečně celý život, jako velice skromná osoba, zasvětila Horňácku a trumfne kdejakou zpěvačku moderní doby. V osmdesáti letech má pořád náramný hlas a vyzpívá jemným hláskem velké výšky,“ vyznala se Pavlincová.

V bohatém programu, jehož pořadateli jsou Obec Velká nad Veličkou a Programová rada Horňáckých slavností, samozřejmě nebude chybět tradiční jarmark a noční muzicírování s hudci a zpěváky až do ranních hodin. Záležet však bude také na počasí. „V případě deště máme vždycky náhradní program, který řešíme operativně,“ zakončil starosta Velké nad Veličkou.