Podle předkladatelky návrhu, zastupitelky za opoziční Svobodné Terézie Iškové, může mít stavba ohromné a nezvratné následky pro Hodonín i jeho okolí. „Náš zastupitelský klub má za to, že občané Hodonína mají zhodnotit, zda budou tyto následky spíše pozitivní, nebo spíše negativní. A poté rozhodnout, zda tady bude překladiště stát," přiblížila Išková.

Upozornila na to, že lidé se nemohli k záměru vyjádřit při posledních komunálních volbách. Zastupitelé přesto jeho podporu schválili půl roku po nich. Její argumenty ale v úterý naprostou většinu zastupitelského sboru nepřesvědčily. „Není mi jasné, jak na základě referenda, kdyby dopadlo vůči překladišti negativně, by město nebo kdokoliv jiný mohl v souladu se zákonem investici zmařit. Je přece soukromá a na soukromých pozemcích," uvedla bývalá starostka Milana Grauová. Městský právník Petr Spazier v této souvislosti poukázal na možnou změnu územního plánu. „Pokud se vyhlásí referendum a lidé se vyjádří pro to, aby překladiště nevzniklo, bude to pro zastupitele závazné. V tom případě také budou nucení neschválit změnu územního plánu," nabídl možnost vedoucí právního odboru.

Jiný názor měl předák komunistů Ján Lahvička. „Rozuměl bych tomu, kdyby se referendum uskutečnilo jen v části Nesyt, kdy místní rozhodnou sami o sobě. V opačném případě, když jde o kvalitu života lidí, mluvíme o patnácti stech pracovních místech, které nijak nezatíží zbytek Hodonína," vyjádřil se Lahvička. Tvrdí, že řada z těch, kteří jsou nyní nezaměstnaní, by si v terminálu ráda našla práci.

Išková naopak upozornila na to, že nedaleký vídeňský terminál je využitý z třiceti procent a zaměstnává tři sta padesát lidí. „To je cifra, od které se můžeme odrazit," namítla. Jí navrhované referendum napadl od komunistů také právník Jan Navrátil.

Navrátilovi se nelíbí také znění otázky k případnému hlasování. „Je nepřesná a do budoucna zavádějící. Neuvádí se totiž přesně, kde se má překládat. Jestli na vodě, či dvacet třicet kontejnerů z vlaku na vlak," dodal Navrátil s tím, že závazek z referenda by se zřejmě překlenul i do příštích funkčních období zastupitelstva. Víceúčelové překladiště na osmdesáti hektarech v hodonínské lokalitě Nesyt plánuje postavit společnost DOE Europe. Právě s ní má radnice podepsané memorandum o spolupráci na překladištním centru. Cílem je propojit železniční, silniční a časem také lodní nákladní dopravu.