„Ministerstvo vyzve obce, aby do jednoho roku uzavřely dohodu. Nedojde-li k její uzavření ve stanovené lhůtě, rozhodne o změně hranic po projednání s příslušným katastrálním úřadem ministerstvo vnitra z moci úřední," napsala vedoucí resortního odboru veřejné správy Marie Kostruhová.

Zároveň uvedla, že ministerstvo při rozhodování přihlédne zejména k historickým hranicím, k současným územním vazbám, vlastnictví pozemků a staveb a výsledkům místních referend. Následovala řada jednání mezi vedením obou radnic. „Máme podpisy místních, že chtějí být ve Strážovicích. Jejich domy navazují na naši zástavbu, napojení jsou na nás sítěmi i kanalizací. Také se staráme o okolí včetně ořezu větví," přiblížil strážovické argumenty starosta Petr Markus.

K dohodě o změně hranic však nedošlo, i když s určitým návrhem z jednání věteřovská strana odcházela. „Strážovice mají zájem získat do správy svého katastru nejenom pozemky, jejichž součástí jsou předmětné domy, ale také lokalitu celého kopce až za vysílač Babí lom. Výměnou nabízí naší obci pozemky v lokalitě Chrástovice," informovala věteřovská starostka Hana Kolaříková.

Předmětné pozemky se ale nacházejí pod Stražovjákem, v lokalitě, která je pro budoucí rozvoj její obce důležitá. Zastupitelé proto chtěli k navrhované změně znát názor místních. Věteřov tedy vypsal na poslední květnový pátek závazné referendum. „Chtěli jsme, aby se k tomu občané vyjádřili. Jsem ráda, že jich hlasovalo poměrně hodně," řekla starostka. K urně přišlo více než polovina voličů, kteří směně pozemků řekli rázné ne. Z 231 hlasujících se proti výměně parcel postavilo více než pětadevadesát procent lidí.

O konečném řešení tak rozhodne stát. „Měli jsme lhůtu do srpna. A tak to za nás vyřeší ministerstvo vnitra," dodal strážovický starosta.

Lidé, jichž se úřední rozhodnutí konkrétně dotkne, mají jasno. Jejich domy jsou funkčně napojené na Strážovice a jejich srdce také pro stejnou obec bijí. „Ve Strážovicích jsem se narodil a ve Strážovicích také zemřu. Už jsme kvůli naší situaci oslovili i ombudsmana. Odpověděl nám, že jde o spor obcí, do kterého nemá právo zasahovat," řekl Miroslav Holeček, který bydlí v jednom z domů se strážovickými čísly popisnými ve věteřovském katastru.