Sluneční elektrárnu lidé ve Vnorovech nechtějí, k sobotnímu referendu, ve kterém se mohli vyjádřit, však nepřišli. Hlasování se zúčastnila jen přibližně jedna třetina obyvatel, a je tedy neplatné.

„Přišlo o něco více než pětatřicet procent obyvatel Vnorov. Lidé měli možnost, ale nevyužili ji,“ zhodnotil výsledky vůbec prvního referenda v obci starosta Antonín Gazárek. Peníze, které bude stát veřejné hlasování, ale podle něj nejsou zbytečně vyhozené.

„Pro obec to není zas tak velká položka, asi dvacet tisíc korun. Nejvíce budou stát odměny členů komise,“ řekl starosta. Vnorovy jsou pro výstavbu sluneční elektrárny ideálním místem.

„Snad každý týden nám někdo volá s požadavky na prodej pozemků pro sluneční elektrárnu,“ sdělil starosta. Původní záměr investora byla elektrárna na stech hektarech, později snížil rozlohu na pětašedesát hektarů. Rozlehlost plochy byla důvodem k referendu. Potřebnou nadpoloviční většinu hlasujících se ale nepodařilo naplnit, referendum je proto neplatné. Z těch, kteří přišli, hlasovalo víc lidí proti elektrárně.

„Nelíbí se mi, že by tam měla být tak velká zastavěná plocha. Myslím si taky, že obec na tom moc nevydělá,“ řekla Hana Jandová z Vnorov. „Neříkám, že sluneční elektrárna je špatná věc, ale rozhodně se mi to nelíbí tady. Nemohli bychom do těch míst chodit,“ myslí si další z hlasujících František Šťastný.

Drtivá většina hlasujících byla také proti prodeji pozemku. Další variantou je podle starosty jejich pronájem. Stavba elektrárny by podle něj přinesla Vnorovům peníze na další projekty a vesnice by byla méně závislá na tom, jestli se jí podaří získat dotace.

Další info: Hodonínský Deník, pondělí 26. listopadu 2007