Okresní policejní ředitelství v Hodoníně je od Nového roku minulostí. Policie má mít nyní méně šéfů a více lidí v terénu. Místo ředitele, jeho náměstků, velitelů pořádkové služby, kriminální policie a vyšetřování a dalších řídí Hodonínsko jen dva vedoucí územních odborů. Policejní útvary spadají přímo pod krajské ředitelství. Na svědomí to má reforma policie.

„Policie České republiky má příliš velký počet řídících pracovníků. Tímto krokem rušíme jednu kompletní řídící úroveň a současně posilujeme přímý výkon služby,“ vysvětlil, co reforma obnáší, náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Vedoucím územního odboru pro vnější službu, který bude řídit obvodní oddělení a dopravní inspektorát, se stal Petr Flašar. Vedoucím služby kriminální policie a vyšetřování je od prvního ledna Zbyněk Bartoň. Ten bude mít na starosti oddělení obecné kriminality, hospodářské kriminality a oddělení kriminalistické techniky a útvaru analytiky.

V sídle bývalého okresního ředitelství však kromě toho vznikne územní pracoviště správy kraje, pod které budou spadat ostatní policejní činnosti, jako jsou například služba pro zbraně, preventivně-informační činnost, operační středisko, vnitřní kontrola, krizové řízení či ochrana utajovaných informací. Změny se nedotknou obvodních oddělení v okresu Hodonín a dopravních inspektorátů.

„Budeme mít nyní určitě blíž k lidem, než jsme doposud měli, protože nový zákon o policii nás odbřemenil od některých činností. Nyní budeme mít víc času být v terénu,“ zhodnotil nový vedoucí Petr Flašar, který začínal u policie před třiadvaceti lety jako pochůzkář a později vedl útvary ve Strážnici, Veselí nad Moravou a pořádkovou policii. Podle něj mohli lidé poznat, že reforma funguje, už včera, kdy mohli vidět velké množství policistů v ulicích v reflexních vestách. „Poznají to ale například i při řešení dopravních nehod, které se budou zpracovávat jednodušším způsobem,“ doplnil Flašar.

Podle mluvčího hodonínské státní policie Petra Zámečníka už nyní policisté nebudou muset ztrácet čas například s řešením banálních dopravních nehod, nahrazovat pořadatelskou službu při různých akcích, doručovat zásilky soudům a už jen omezeně budou asistovat při exekucích. „Nový zákon umožňuje změny, o které policie dlouho usilovala. Lidé už policisty nebudou potkávat jen na služebnách, ale hlavně v běžném životě, kde budou působit v duchu policejního motta Pomáhat a chránit,“ řekl Zámečník. Ten doplnil, že počet základních policejních útvarů zůstává zachovaný a nadále platí linka 158, na kterou mohou lidé oznámit události a nemusejí za policisty složitě dojíždět.

Starosta Hodonína Lubor Šimeček se zatím s novými vedoucími územních odborů policie nesešel. Schůzku plánuje na středu. Podle něj k podobnému přesunu řízení směrem nahoru došlo už i u záchranné služby a hasičů. „Policie tvrdí, že bude operativnější. Teoreticky ano, ale to ukáže až čas,“ uvedl už dříve Šimeček.