Chcete si vychutnat Vánoce a Silvestra na Slovácku? Pokud neodjíždíte na hory, nebo nechcete strávit svátky doma u krbu, tak si můžete vybrat z celé řady akcí, které nabízí náš region.

Naladit se na Vánoce mohou například lidé v Kyjově. Již dnes je pro ně totiž připravené koledování u vánočního stromu.

„Tato akce je tradiční. Letos bude novinkou snad jen to, že se bude zpívat na schodech kostela, což je asi padesát metrů od vánočního stromu,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Jiří Petrů. Lidé se mohou těšit na tradiční koledy v podání ženského i mužského Slováckého pěveckého sboru.

„Zazpívat si přijdou také Tetky z Kyjova. Dále zde budou tanečníci, kteří budou figurálně znázorňovat živý betlém, a lidi jistě také potěší dechová hudba Žádovjáci,“ dodal Petrů.

Akce v Kyjově začíná ve tři hodiny odpoledne u vánočního stromu u radnice.

Podívat se na Ježíška, Marii, Josefa a tři krále mohou lidé také v Mutěnicích 25. prosince.

„V půl třetí vyjde průvod od kostela a ve tři hodiny poté začne program u radnice. Koledovat u živého betlému bude chrámový sbor, místní mužáci, krojovaná chasa, dětský sbor Abakuk, dechové hudby Kamarádi, Mutěňané, Čejkovjané a děti ze základní školy,“ uvedla kulturní pracovnice Obecního úřadu v Mutěnicích Anna Prčíková.

Tradičně budou u živého betlému i živá zvířata. „Máme je zapůjčené ze zoologické zahrady v Hodoníně. Lidé se mohou těšit také na příběh o narození Ježíška v obrazech. To znamená, že se budou u betlému střídat postavy,“ vysvětlila Prčíková. Na koních přijedou obdarovat malého Ježíška i tři králové.

Pokud si chcete zajít mezi svátky na divadelní představení, tak v Dolních Bojanovicích si připravila parta mladých obdivovatelů divadla Járy Cimrmana hru s názvem Dobytí severního pólu.

„V minulém roce jsme hráli Vyšetřování ztráty třídní knihy. Líbí se nám jednoduchost her a samozřejmě i humor, který pobaví široké publikum. Samozřejmě před začátkem představení nebude chybět i tradiční seminář,“ přiblížil za jednotu Orel, která akci pořádá, jeden z herců Karel Krátký.
Akce se koná 28. prosince v obecním domě. Opona na pódiu by se měla roztáhnout v pět hodin odpoledne.

Silvestr a Nový rok pak mohou lidé oslavit v Hodoníně. Radnice pro ně připravila již tradiční Novoroční ohňostroj. Letos si organizátoři připravili i novinky.
„Nová kašna na Masarykově náměstí bude při této příležitosti hrát a lidé si mohou vychutnat i její světelné efekty,“ nastínila místostarostka Hodonína Milana Grauová.

Přijít si bouchnout šampaňské a připít si do nového roku mohou lidé přesně o půlnoci na Masarykovo náměstí před hodonínskou radnici.