Hodonínský Region Slovácko zlobí v poslední době dluhy. Jeho propagační projekt dotovaný z evropských peněz navíc prošetřuje policie. Přesto region zabodoval na letošním Národním filmovém festivalu Tour region film, kde získal ocenění odborné poroty Prix Jury.

„Úspěchu si velmi vážíme. Cenu jsme dostali za propagační film Slovácko Svět emocí, který je ojedinělou pozvánkou do našeho regionu," uvedla předsedkyně zájmového sdružení a hodonínská starostka Milana Grauová.

Ta převzala ocenění spolu s režisérem filmu Ivanem Markem v karlovarském hotelu Pupp při slavnostním předávání cen přehlídky, kterou pořádá organizace CzechTourism. „Posláním tohoto festivalu je uvést a ocenit filmy a multimédia, které obsahovou náplní a uměleckou úrovní přispívají k rozvoji cestovního ruchu v České republice," upozornila předsedkyně.

Ve tříapůlminutovém snímku se při turistické projížďce představí místní atrakce a památky, jako jsou milotický zámek, Baťův kanál, jízda králů, hodonínské lázně, vinařské sklepy nebo lidové písničky. „Vítězný film je k vidění na webových stránkách Regionu Slovácko i youtube a je volně šiřitelný," sdělila starostka.

Dílo vzniklo v roce 2010 za podpory evropské dotace přes Regionální operační program Jihovýchod. Právě jeho úředníci přiklepli hodonínskému Regionu Slovácko téměř devítimilionovou dotaci na marketingový projekt při propagační kampani z let 2009 až 2010. „Výstupy projektu jsou téměř totožné s těmi spolufinancovanými u jiných operačních programů. Vzniká podezření na dvojí financování a s tím i na možné spáchání trestného činu ve formě poškozování finančních zájmů Evropské unie," uvedla již dříve mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Kateřina Dobešová. A včera také potvrdila, že policie dále prošetřuje oznámení úřadu o podezření ze spáchání trestného činu.

Jihovýchod zároveň s příjemcem dotace řeší zrušení smlouvy, z níž více než dva miliony korun už proplatil. S tím ale Region Slovácko nesouhlasí. „Ve lhůtě jsme sepsali stanovisko, které také schválilo představenstvo. Vypsali jsme citace z dokumentu, které vnímáme jako zásadní a lišící se od názoru administrátora dotace. Také jsme odcitovali cíle projektu, o nichž si myslíme, že jsou splněné," uvedla Grauová.

Projekt propagaceCelkové výdaje:9,5 mil. Kč
dotace z EU: 8,8 mil. Kč
proplaceno: 2,2 mil. Kč
Půjčky na předfinancování
zbývá splatit:
Region Slovácko Uherské Hradiště: 2,7 mil. Kč
Banka: 1,6 mil. Kč

Region nyní požaduje, aby se rozhodnutím kontrolor dotace opět zabýval a přehodnotil závěry. „V současnosti ještě nemáme odezvu, takže nevím, jak to dopadlo," sdělila předsedkyně.

Podle Dobešové se ale proces řídí správním řádem. Pokud některá ze stran s veřejnoprávní smlouvou nesouhlasí, může o její zrušení požádat správní orgán. „Proto jsme tedy s problémem oslovili ministerstvo vnitra," potvrdila Dobešová.

Hodonínský Region Slovácko nemá potíže jen s evropskou dotací, ale i se splácením úvěru na předfinancování propagačního projektu. Sousednímu Regionu Slovácko Uherské Hradiště dluží téměř tři miliony korun. „Lhůtu splatnosti půjčky jsme posunuli do poloviny příštího roku," informoval předseda regionu a hradišťský starosta Květoslav Tichavský.

Další půjčku splácí hodonínský Region Slovácko bance. „Máme možnost využít formu překlenovacího úvěru. Informovali jsme o té variantě členy dozorčí rady a představenstva. Brzy se určitě sejdeme a o návrhu budeme diskutovat," dodala Grauová.