„Trestní oznámení regionální rady Jihovýchodu jsme předali krajskému státnímu zastupitelství," informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Právě regionální rada Jihovýchodu, která hodnotí, kontroluje i vyúčtovává projekty dotované z evropských peněz, narazila na pochybení při propagační kampani hodonínského Regionu Slovácko z let 2009 až 2010. „Výstupy projektu jsou téměř totožné s těmi spolufinancovanými u jiných operačních programů. Vzniká podezření na dvojí financování a s tím i na možné spáchání trestného činu ve formě poškozování finančních zájmů Evropské unie," uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Peníze na projekt
Celkové výdaje: 9,5 mil. Kč
Dotace z EU: 8,8 mil. Kč
Proplaceno: 2,2 mil. Kč

Půjčky na předfinancování

Zbývá splatit:
Region Slovácko Uherské Hradiště: 2,7 mil. Kč
Banka: 1,6 mil. Kč

Rozsah a forma pochybení jsou podle ní zásadním porušením smlouvy o dotaci. „Nevidíme v této chvíli prostor pro nápravná opatření a s příjemcem řešíme zrušení smlouvy. Policie si od nás vyžádala podkladové materiály k projektu a pokračuje v šetření," sdělila mluvčí s tím, že příjemce dotace se může k jejich nálezům vyjádřit. „Bylo by tedy předčasné mluvit o vrácení dotace," podotkla Dobešová.

Na projekt mělo z evropských peněz přitéct prostřednictvím Jihovýchodu do Regionu Slovácko Hodonín téměř devět milionů korun. Proplácení ale úřad zastavil kvůli podezření, že hodonínské katalogy měly obsah i grafiku stejnou jako již zadotované tiskoviny. Zatím tak region dostal jen čtvrtinu, tedy více než dva miliony korun.

„Úřad nám v dopise vytýká postupy asi v pětině projektu, zbytek je v pořádku. Představenstvo s výtkami nesouhlasí a připravuje odpověď," řekla předsedkyně představenstva hodonínského Regionu Slovácko a hodonínská starostka Milana Grauová (nezařazená). Zároveň ale podotkla, že ve Zlínském kraji podobný projekt úřad proplatil.

Hodonínský region má stále problém s vrácením více než dvou a půl milionu Regionu Slovácko Uherské Hradiště, který je poskytl na předfinancování propagačního projektu. „Děláme všechno možné, abychom se nějak dohodli. Lhůtu splatnosti půjčky jsme posunuli do poloviny příštího roku. Když někomu peníze půjčíte, tak je musíte dostat zpět," řekl předseda uherskohradišťského Regionu Slovácko a starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS).

Další půjčku splácí hodonínský Region Slovácko bance. „Tam už jsme část vyrovnali, ale také nám ještě něco zbývá," dodala Grauová s tím, že i tady se splátkový kalendář zřejmě prodlouží.

Hodonínský Region Slovácko založila v roce 2008 města Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou a Společenství podnikatelů v cestovním ruchu.