„Máme velký zájem rozvíjet spolupráci v onkologické péči o pacienty z našeho regionu. Chceme co nejlepší péči poskytovat v úzké spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem,“ řekl ředitel Nemocnice Kyjov.

Pacientům se má tak například zkrátit a tím i usnadnit náročná cesta po chemoterapii. „Zájmem je, aby z tohoto nádherného regionu obzvlášť v situaci, kdy tady mají komplexní a dobrou nemocnici, nemuseli kvůli onkologii dojíždět daleko do Brna,“ uvedl Svoboda.

Ombudsmanka Nemocnice Kyjov Veronika Neničková zůstává po výběrovém řízení i náměstkyní pro ošetřovatelskou péči.
Průvan ve vedení nemocnice v Kyjově? Tři náměstci obhájili, doplní je dvě posily

Připomněl, že těsnější spolupráci rozvíjejí poslední tři roky. Ředitelé spolu s dalšími lékaři v pondělí jednali například i o podávání léků, které doposud v Kyjově dostávat pacienti nemohli, a museli kvůli nim na Žlutý kopec. „Také jsme se bavili o nových strategických vizích, které v naší nemocnici máme. Mezi ně patří výhledově pořízení PET CT přístroje, rozšíření onkologické ambulance a jejího provozu,“ upozornil Vyhnal s tím, že mezi další plány patří také vznik paliativní ambulance.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Onkologická ambulance v jihozápadní části nemocničního areálu obslouží denně kolem čtyřicítky pacientů. „To činí ročně přibližně čtyři a půl tisíce,“ přiblížila lékařka Helena Blažková vytížení kyjovského specializovaného pracoviště, kde lidem poskytují péči například lidem s rakovinou prsů, tlustého střeva či plic. Šéf kyjovské nemocnice nastínil plány rozšíření ambulantních dnů v nejbližší době ze dvou na tři dny a následně až na pět dnů.

Areál vyškovské nemocnice.
Nemocnice na jihu Moravy lákají lékaře náborovým příspěvkem. Dají i stovky tisíc

Svoboda připomněl, že obě zdravotnické zařízení mají i společné odborné týmy. Do Kyjova z Masarykova onkologického ústavu v současnosti dojíždějí čtyři lékaři. Navíc by zde ještě v tomto roce mohli poskytovat inovativní neboli cílovou léčbu s podáváním biologický léků.

Zmiňované PET CT je přístroj, který umožňuje vyšetřit pacienta nejen anatomicky. „Ale také po stránce funkční. Například co se týká metabolismu, což je v onkologii důležitá záležitost. Těchto přístrojů není v republice mnoho. Jsou jen na pracovištích fakultních a v některých krajských nemocnicích. Pokud by se podařilo jej pořídit k nám, byli bychom první nemocnice okresního typu, která by tento přístroj měla. Po personální stránce jsme na ně připravení,“ vysvětlil primář kyjovského oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek.

V kyjovské nemocnici začala akce Pivo za krev.
Dárci krve dostávají v Kyjově pivo. V týdnu jich do nemocnice dorazilo sedmdesát

Připomněl, že na PET CT vyšetření je poměrně nedostatek termínů, a to napříč republikou. Zároveň doufá v kyjovské zahájení instalace tohoto aparátu zhruba za pětasedmdesát milionů korun v příštím roce.