Varianty, jak s automaty ve městě naložit, měli tentokrát zastupitelé na stole dvě. Tu první jim předložil odbor ekonomiky a financí, s druhou přišli sociální demokraté. „V materiálu je návrh obecně závazné vyhlášky o stanovení míst, na kterých je provozování loterijních her zakázané a ve kterých se stanovují opatření k omezení propagace," přednesl vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Ke slovu se ihned přihlásili místní. „Chtěl bych poprosit zastupitele, aby hlasovali pro zrušení hazardu ve městě jako takového. Pokud vyčlení určité ulice, bude to šikanózní," zaznělo u řečnického pultu.

Michal Šimon z Hodonína se zase zastupitelů dotazoval, proč má omezení loterií platit pouze v některých ulicích. „Převážně v takových, kde není tak velký pohyb, jako například v ulicích na hlavní třídě či sídlištích. Otázkou je také to, co uděláte s až čtyřmi desítkami pracovních míst, která zákazem zaniknou. Nahradíte je vy? Nahradíte šest milionů korun, které budou chybět v kase Hodonína? Vezmete je zase sportovcům? Vyndáte někdo všechny ty peníze ze své kapsy?" tázal se přítomných zastupitelů Šimon.

Možnosti

Poté následovala dlouhá debata. Přítomní řešili, jestli hazard omezit pouze částečně, nebo úplně, o jak vysokou částku by městská kasa přišla, i to, kolik peněz se ročně vynaloží na léčení závislých lidí a že se po zákazu přesunou do okolních obcí, kde budou v hraní pokračovat.

Zazněl také návrh, aby o problému rozhodovali obyvatelé města. Za myšlenkou stojí především zástupci občanské iniciativy Stop hazardu v Hodoníně, kteří už před časem přišli s peticí. „Umožněte obyvatelům města vyjádřit se, jestli hazard ve městě chtějí, nebo nikoliv, a to nezávisle na množství posbíraných podpisů," vyzval zastupitele mluvčí iniciativy a člen petičního výboru Pavel Raus. Zakázat herní stroje chce také proto, že se při shánění podpisů pro petiční arch setkal s lidmi, kterým zničily život.

Řešením by tak podle některých bylo přesunout automaty a videoloterijní terminály do kasín, na která dohlížejí kamery a hráči se do nich musí zapsat.

Právě tento způsob regulace byl ten, o němž zastupitelé jednali nakonec. „Dodatečně vás oslovím mimo jednání zastupitelstva, abychom případně zkusili projednat nějakou schůdnou variantu," ukončila přibližně dvouhodinové jednání starostka Hodonína Milana Grauová. Podle Šimona by se však nemělo s rozhodnutím o hazardu otálet, protože se může stát vhodným předvolebním tématem.

V Hodoníně registrovalo ministerstvo financí koncem dubna více než čtyři sta výherních zařízení.