První z nich povolovala hazard jen na šestici adres. Dvou na Měšťanské a Štefánikově ulici a jedné v Cihlářské čtvrti a Tyršově ulici. „Šlo by o snížení městských příjmů od roku 2015 zhruba o dvacet milionů korun," informoval vedoucí odboru ekonomiky a investic Marián Maňák s tím, že příjmy z hazardu do městského rozpočtu loni přesáhly jednatřicet milionů korun. Pro tuto možnost zvedlo ruku jen osm zastupitelů.

Druhý zpracovaný návrh počítal naopak s úplným zákazem v některých lokalitách. Vzorově se počítalo s okolím nádraží, Národní třídou a Masarykovým náměstím. „Jednalo by se o úbytek zhruba devadesáti strojů, od roku 2015 se snížením příjmů o téměř šest milionů korun. To vše za předpokladu, že by se automaty nepřesunuly jinam, což ale asi nejde očekávat," uvedl Maňák. Ke schválení chyběly čtyři hlasy.

Nabídku chtěl ještě rozšířit zastupitel a psycholog Jan Králík (nezařazený). „Budu hlasovat pro, ale rozšířil bych zákaz i o ulice Dukelských hrdinů, Dolní Valy, Rodinova, Velkomoravská a Štefánikova. Denně pracuji s lidmi závislými na alkoholu, hrách a drogách a právě v těchto lokalitách sídlí místnosti, kde se vyskytují zakázané látky a holduje se alkoholu," uvedl Králík. Jeho protinávrh získal jen jedenáct hlasů.

Třetí varianta, kterou doporučila šestice členů finančního výboru, sice měla úplně zakázat hazard na některých místech, ale s výjimkou zbytku území města, kde by mohly fungovat provozovny s licencí kasina. „Znamenalo by to úbytek asi tři sta sedmdesáti strojů a v příštím roce snížení příjmů o čtyřiadvacet milionů korun," upozornil vedoucí ekonomického odboru. Nejtvrdší regulaci podpořilo jen osm zastupitelů.

Oproti předvánočnímu jednání hodonínských volených zástupců chyběl včera návrh na úplný zákaz hazardu na katastru města, který se zamlouval členům petičního výboru STOP hazardu v Hodoníně.

To ocenili zástupci provozovatelů loterií. „Vítáme, že na stole nebyla otázka prohibice, která by přinesla jen černé herny. Myslím si ale, že není možné vybírat jen tak některé ulice, a dříve či později by došlo k řešení otázky diskriminačního přístupu," upozornil Petr Vrzáň, prezident sdružení v loterijním průmyslu Spelos.