Jen v dosavadním letošním roce se v Hodoníně dlužná částka dostala na třináct tisíc. Loni přesáhla padesát tisíc a ještě o rok dříve čtyřicet.

„Peníze se zpětně snažíme vymáhat. Pokud dlužník nereaguje na upomínky, přebírá si to právnička,“ sdělila manažerka pro vnější vztahy Bohdana Kuzmová Křepínská.

Obdobná situace panuje v Nemocnici Kyjov. Údaj za loňský rok tam ještě oficiálně nemají k dispozici, souhrnný dluh do roku 2022 ale představuje sedmapadesát tisíc korun.

V obou nemocnicích lze platit hotově i kartou, v případě potřeby také zpětně. Od regulačního poplatku je osvobozený pacient, jehož stav vyžaduje hospitalizaci. Stejně jako člověk, který má platné potvrzení o tom, že je v hmotné nouzi. Více TADY.

V minulých letech se opakovaně objevily výzvy ke zvýšení sumy. Důvodem mimo jiné bylo, aby někteří lidé systém pohotovostí nezneužívali. Česká lékařská komora předloni navrhovala částku dvě stě korun. Dosud se ale nastavení nezměnilo.

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Kyjov. Primář Pavel Kostka při předání výtěžku porodnici od studentek.
Lepší prostředí porodnice v Kyjově, v nemocnici letos začne velká modernizace

Pro připomenutí: regulační poplatky se objevily v roce 2008, u lékaře a za položku na receptu třicet korun, za den v nemocnici šedesát a za pohotovost devadesát korun. Postupem času se jejich výše měnila a zanikala. Od roku 2015 zůstal jen poplatek na pohotovosti.

Zatímco tam se dluhy pohybují v desítkách tisíc, Deník počátkem roku informoval o milionech, které město Hodonín od obyvatel postrádá za svoz odpadu. Suma počátkem tohoto roku přesahovala sedm a půl milionu.

Bytové domy v Hodoníně.
Byt v Hodoníně za tři a půl milionu? Rodina potřebuje na hypotéku stovky tisíc

V minulosti chodily do schránek složenky připomínající, že se blíží datum zaplacení, od roku 2021 si na povinnost musí lidé myslet sami. Podle zástupců radnice první rok po změně celková dlužná částka povyskočila, postupně se ale vrátila do předchozího stavu.