„Pacient zatíná svaly pánevního dna a sleduje na obrazovce pohyb svalů. Tím má on i fyzioterapeut zpětnou vazbu, že pohyb provádí správně,“ přiblížila hlavní terapeutka Nemocnice TGM Jana Žampachová. Žel vyšetření tímto přístrojem nehradí pojišťovna.

Naopak léčba druhou novinkou hodonínského rehabilitačního oddělení se plně hradí ze zdravotního pojištění. Jde elektroterapeutický přístroj Rebox – Physio 3, který se využívá nejen při léčbě akutní a chronické bolesti, ale i při rehabilitaci pohybového ústrojí.

„Jeho hlavní účinky jsou analgetické, kdy zajišťují ústup bolesti, ale také uvolnění svalového napětí a zmírnění otoku. Přístroj totiž vysílá elektrické stejnosměrné pulzy, jejichž aplikace se děje přes kůži v ošetřované oblasti přiložením hrotové elektrody,“ popsala vedoucí terapeutka. Zařízení tak uvolňuje svalové napětí.

Navíc se může používat i u pacientů, kteří mají v těle kovový materiál. Naopak se bez něj budou muset obejít lidé s kardiostimulátory, těhotné ženy, epileptici či pacienti s nádorovými onemocněními.