Na nové toalety, průchod i parkovou úpravu si ale hosté historického vlakového nádraží budou muset ještě počkat. Podle informací mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy se rekonstrukce hodonínského nádraží připravuje ke spuštění od jara 2025. „Vše však bude závislé i na rozpočtu a uvolněných finančních prostředcích na modernizaci výpravních budov,“ nastínil Deníku mluvčí.

Nyní je tak provedení úprav v plánu na roky 2025 a 2026. „Předpokládané celkové investiční náklady stavby jsou v současnosti přibližně šestapadesát milionů korun,“ uvedl Gavenda.

Gynekologicko-porodnický pavilon Nemocnice Kyjov
Rok 2024 v kyjovské porodnici? První dítě je Tomáš, blíží se start rekonstrukce

A jak by měla plánovaná rekonstrukce hodonínské nádraží proměnit? Železničáři počítají s odbouráním stávajícího objektu s veřejnými toaletami. Ty mají být přesunuty přímo do nádražní budovy. „Její interiér projde komplexní obnovou včetně úpravy dispozic. Na uliční straně vznikne v budově průchod, který bude propojovat prostory pro cestující s toaletami a prostorem restaurace,“ nasvětlil novinku mluvčí Správy železnic.

Rekonstrukcí mají projít i sklepní prostory, což má pak umožnit jejich kompletní využití. „Plocha po dosavadních toaletách dostane parkovou úpravu a celý prostor kolem výpravní budovy se předláždí,“ doplnil Gavenda.

Na guláš se stály dlouhé fronty.
Silvestr, guláš i ohňostroj. V Kyjově se lidé loučili s rokem 2023. Podívejte se

Nádraží někdejší Severní dráhy Ferdinandovy v Hodoníně je zajímavé mimo jiné právě svými výpravními budovami. Železniční historik Mojmír Krejčiřík v nyní už letité publikaci Po stopách našich železnic upozornil v Hodoníně na dvě generace výpravních budov z druhé poloviny devatenáctého století, a to v těsném sousedství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Morava u jezu v Hodoníně klesá, hladina ale zůstává rozbouřená

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek