Potvrzuje to například ředitelka Střediska volného času v Hodoníně Šárka Látalová. Organizace nabízela dva stálé tábory, na Mlýnkách v Bílých Karpatech a v turistické základně Littner nedaleko meandrů řeky Moravy. „Letos jsme zaznamenali rekord. Po dvaadvaceti hodinách od vyvěšení jsme měli vyprodáno. Nyní máme na každý z těchto táborů dvacet náhradníků,“ řekla Látalová.

Připomněla, že až pětaosmdesát procent dětí jezdí na jejich pobyty stabilně, většinou jsou z jižní Moravy. Několik táborníků bude ze Slovenska a po covidové přestávce se na jih Moravy vrátí i malí krajánci z Ameriky. „Rodiče tábor domluví, posadí dítě do letadla, u nás je vyzvedne příbuzný a přiveze na tábor. Čtrnáct dnů jsou pak s námi a zase letí zpátky. Loni je k nám kvůli protikoronavirovým opatřením nepustili, takže z toho byli nešťastní. Letos už jsou přihlášení,“ vyprávěla Látalová.

Podobně mimořádný zájem je letos o letní tábor Jitřenka, jehož areál se nachází na severní straně Ždánického lesa, tedy ve vyškovském okrese. První čtyři tematické turnusy jsou už zcela obsazené. U závěrečného pátého zůstávají více než pět měsíců před jeho zahájením volná poslední tři místa z celkové stovky.

Soud, ilustrační foto
Brněnský soudce chce přísnější tresty pro piráty silnic. Voják přejel důchodkyni

„Ve velkém se nám začaly plnit termíny už v lednu, což dříve nebývalo. Velká část účastníků je z našeho širšího regionu, a také ze severní Moravy. Možná už před více než třiceti lety jsme začali spolupracovat s Ostravsko-karvinskými doly. Dnešní rodiče tak k nám jezdili na tábor ještě jako děti, dnes už děláme programy pro jejich potomky,“ uvedl dlouholetý organizátor tábora na Jitřence Bohumil Žandovský.

O tom, že výběr ideálního, tím spíše specializovaného, tábora není pro rodiče jednoduchý, ví své třeba Kateřina Helešicová z Hodonína. Po dlouhém hledání se jí podařilo najít letní hokejový, a to v Ostravě. Její syn si jej loni vyzkoušel a letos tam vyrazí znovu.

„Filipovi se tam moc líbilo. Dvakrát za den jsou na ledě a ještě mají i suchý trénink. Dokonce tam s nimi loni byl i Matěj Stránský (hokejový reprezentant – pozn. red),“ pochvalovala si žena.

Kromě táborů s ubytováním je zájem zřejmý i o ty příměstské, kdy děti přicházejí ráno a odpoledne jdou zase domů. Hodonínské Středisko volného času jich v létě pořádá čtrnáct. I tady se ale kapacity začínají zaplňovat. „Ještě nějaká volná místečka tam máme,“ ujišťovala ředitelka Látalová.

Ohlašovací povinnost provozovatele zotavovací akce je podle zákona jeden měsíc před jejím konáním. V loňském roce bylo podle hygieniků v Jihomoravském kraji nahlášeno celkem 201 táborů s 235 běhy. "Účastnilo se jich 14 334 dětí," sdělila ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Marcela Hadámková.