Zločin aktuálně řeší policisté. Podle informací Deníku je ale dopadení viníků při propracovaných internetových podvodech velmi náročné. Zvláště pak, jedná-li se o peníze vložené do kryptoměn, což byl právě i poslední případ.
„Lze říct, že strůjci těchto podvodů zaměřených na kryptoměny mohou být fyzicky kdekoliv na světě,“ poznamenal mluvčí policie Bohumil Malášek.
Rekordní ztráta starší ženy z Hodonínska začala telefonátem a možností získat 350 tisíc coby zůstatek z dřívějšího investování do virtuálních měn. Nutné ale bylo poslání aktivačního poplatku. Penzistka si také založila nový kryptoměnový účet, kam následně vložila asi sto padesát tisíc korun. To opakovala ještě třikrát.
„Zisk na jejích účtech úspěšně rostl a žena podle telefonických pokynů bankéřů posílala další a další částky. Podvodníkům postupně umožnila také formou vzdáleného přístupu neomezené ovládání jejích bankovních a investičních účtů. Z nich během tří měsíců postupně odešlo na různá konta ve třiačtyřiceti platbách sedm a půl milionu korun,“ popsal případ mluvčí policistů Malášek.
Ačkoliv se zprávy o významných ztrátách úspor kvůli podvodům objevují téměř nepřetržitě, počet těchto zločinů neklesá. Trend je spíše opačný.
Vynalézaví a technicky zdatní zloději často dlouhodobě udržují oběti v přesvědčení, že skutečně investují a peníze mají na účtu. Řada z nich je o tom přesvědčená ještě i v době, kdy jsou již v kontaktu s policisty.
„Dostávají například fiktivní výpis z účtu, který lze vyrobit i v domácím prostředí za několik minut,“ upozornil mluvčí policistů.
Deník o podvodech informuje opakovaně. Místní obyvatelé často přicházejí o značné sumy. Kromě domnělých investic do kryptoměn nebo akcií jde například o snahy falešných přátel či nápadníků z ciziny. Na velkém pozoru je potřeba se mít také při prodeji a nákupu na internetových bazarech.
- jak se bránit podvodům na internetu?