Nejsilnější pozici v radě, i místo starosty uhájil v zastupitelstvu předcházející trojnásobný vítěz Sdružení nezávislých kandidátů.

„Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří mě při volbě starosty podpořili – ať už to bylo z řad zastupitelů, občanů, rodiny, přátel… A vlastně bych chtěl poděkovat i těm, u kterých jsem tu podporu neměl. Díky tomu si člověk uvědomí, že nikdy nic nemá na sto procent, což je skvělým hnacím motorem pro to, dělat věci dobře, zlepšovat se,“ uvedl nový první muž vracovské radnice Petr Fridrich. Zároveň po zvolení vyzval ke spolupráci pro město a k táhnutí za jeden provaz.

Ustavující zasedání nově zvolených městských zastupitelů ve Vracově. | Video: Deník/Petr Turek

Nový starosta ale neměl své zvolení zrovna jednoduché. Jednotlivé hlasování začínalo totiž na straně, kde většina patřila opozici. „Celkově strana nezávislých kandidátů ze čtyřiceti procent hlasů klesla na čtyřiadvacet procent, to je obrovská ztráta důvěry. I ten signál, že Petr nevyhrál ani u jejich strany, kdy ho přeskočili dva jejich členové, by byl jeden z argumentů pro uvažování,“ vysvětlil důvody proti volbě nového starosty lídr uskupení Vracovjáci pro Vracovjáky Martin Lunda, který od voličů dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů ve městě.

Na něj navázal lídr vítězné Změny pro Vracov, Pirát Zbyněk Janoška. „Protože tady nezaznělo nějaké programové prohlášení, tak bych se rád zeptal na sedm otázek. V současné době vlastní město šest městských bytů. Budete zvětšovat bytový fond města? Pokud ano, kolik to bude přibližně bytů a ve které lokalitě?“ zeptal zastupitel Janoška.

Přímou odpověď ale nedostal. „Na všechny vaše otázky mile rád odpovím. Odpovím vám pravdivě, ale samozřejmě bych chtěl znát ty otázky dopředu,“ reagoval Fridrich.

Pro něj nakonec hlasovala těsná většina osmi zastupitelů z řad vlastního Sdružení nezávislých kandidátů, kandidátky Společně vedené sociálním demokratem Petrem Koišem a také zastupiteli za lidovci a komunisty. Podobné podpory se dočkala i nová místostarostka a právnička města Eva Neradilová zvolená na kandidátce sociálně demokratického Společně.

Novou radní pak většina zastupitelstva zvolila vedoucí lékárny Silvii Lopraisovou, která dostala za Sdružení nezávislých kandidátů největší počet preferenčních hlasů. Po ní se stal novým radním za KDU Jiří Holek. Největší podporu zastupitelstva získal ale starostou navržený až pátý radní Martin Lunda, byť se při vlastní volbě hlasování zdržel.

Předsedou finančního výboru se díky koaličním hlasům stal Petr Koiš. Předsedkyní kontrolního výboru byla na návrh Janošky volena jeho kolegyně ze Změny pro Vracov Tereza Čamlíková. Zastupitelé následně našli společnou shodu na podpoře ve zlepšení informovanosti občanů, ke které mají pomoci přenosy ze zastupitelstev, zveřejňování zápisů z výborů a komisí či materiálů pro zastupitele. Další odhlasovaným úkolem je i prověření snížení daně z nemovitosti.

V úvodu zastupitelstvo vedl dosavadní starosta Jaromír Repík, který z jednání odcházel s díky a květinami po třech volebních obdobích v čele Vracova. „Zastupitelem jsem byl jen dvaatřicet let,“ podotkl Repík.