„Minulý týden vycházel počet nemocných necelých tisíc na sto tisíc obyvatel. Tento týden už je to třináct set nemocných na sto tisíc obyvatel. Hranice pro vyhlášení epidemie tedy dosažena ještě není," uvedl epidemiolog Libor Šmíd. Podle něj z dat vyplývá také to, že v regionu přibývá nejen celkově respiračních onemocnění, ale také přímo chřipek. Nejvíce se nemocnost v okrese Hodonín projevuje u dětí.

Hodonínsko je na tom s počtem nemocných ještě relativně dobře. Čísla za celý Jihomoravský kraj jsou horší. Nemocných na sto tisíc obyvatel už je 1793. „Jsme na prahu epidemie, zatím jsme ale nemocnicím žádné doporučení na zákaz návštěv nedali," uvedla náměstkyně ředitele Krajské hygienické stanice v Brně Hana Pokorná. Rozhodnou podle ní čísla z víkendu. Pokud nadále porostou, je možné, že v pondělí už hygiena epidemii vyhlásí.

Nečekali, zakázali

„Aktuální čísla máme, ale my jsme na ně ani nečekali. Zákaz návštěv pro všechna oddělení jsme už vyhlásili," uvedl ředitel Nemocnice Kyjov Petr Svoboda. Zákaz platí už od středy, pro dětská oddělení ale platil už od pondělí.

„Dětské oddělení je v tomto poněkud specifické. Vyhověl jsem proto žádosti primáře," vyjádřil se náměstek kyjovské nemocnice Richard Strýček.

Za pacienty hodonínské nemocnice zatím mohou návštěvy bez omezení. Stejně jako u hygienické stanice rozhodne víkend. „Na začátku týdne budeme vše konzultovat s epidemiologem a uvidíme, jak se rozhodneme," řekla Věra Dostálová pověřená vedením nemocnice. Věří, že počasí může pomoci. Přišly mrazy, což by podle ní mohlo postup nemocí výrazněji zpomalit.

Ani jedna z nemocnic regionu zatím neeviduje případ takzvané prasečí chřipky. Už mají za sebou ale pacienty, jejich zdravotní stav komplikoval jiný druh chřipky.

„Momentálně máme hospitalizovaných dvanáct pacientů s chřipkou. Šest je jich s typem A, šest s typem B," informoval kyjovský náměstek. U všech případů ale podle něj nenastaly vážnější komplikace. „Ani u nás nemáme momentálně žádný vážný případ," doplnila Dostálová.

Kyjovská nemocnice má už za sebou ale prvního mrtvého, jehož zdravotní stav právě chřipka zkomplikovala. K jeho úmrtí ale došlo už před dvěma týdny. Potvrdilo se, že nešlo o takzvanou prasečí chřipku.

K takovému potvrzení slouží speciální tesy, jejichž vyhodnocení trvá dlouho. Nemocnice mohou ale použít také rychlejší testy, které rozhodnou, jestli v případě testovaného vzorku jde o typ A, nebo B. Může tak alespoň prasečí chřipku vyloučit. Ta má totiž označení A(H1N1).