Po letech chátrání bývalého augustiniánského kláštera v Šardicích se před rokem podařilo obci sehnat peníze a zahájit nejnutnější opravy. Teď se Šardickým postavila do cesty neočekávaná překážka. Jeden roh kulturní památky se bortí a má narušenou statiku.

„Co jsme chtěli zvládnout, se dařilo. Odvlhčení, kanalizace, pak si najednou začal jeden roh sedat. Je tam problém se základy. Na zajištění statiky bude odhadem potřeba navíc asi tři čtvrtě milionu korun,“ povzdechl si starosta Šardic Jiří Mičkal. Teď zastupitele čeká martyrium shánění nových peněz. „Je to přece jen kulturní památka, takže by stát měl k našim žádostem přihlédnout,“ cítí možnou šanci starosta. Všechny kroky ale bude nutné konzultovat s památkáři.

„Obec sestavila plán, který jsme odeslali na Národní památkový ústav v Brně. Teď čekáme na jejich vyjádření. Oprava je nutná, jinak hrozí zřícení,“ informoval Martin Půček z kyjovské radnice, který má dohled nad památkami Kyjovska.

Bývalý klášter, kterému v Šardicích nikdo neřekne jinak než Rezidence, ukrývá řadu historicky cenných artefaktů. Například v místnosti, kde bývala kaple Augustiniánů, je několik vrstev nátěrů a ani památkáři zatím neví, co je pod nimi.

„Plánujeme tam sondy, které zjistí, zda se pod nimi neskrývají malby. Dokud ale nebude budova zajištěná, nemůžeme začít,“ dodal Půček. Místo je zajímavé i pro archeology. Ti zde objevili například původní cihly z Redlichovy cihelny.

„Pokud bude potřeba pracovat na základech a půjde se pod zem, mohlo by to pro nás být opět zajímavé,“ řekl archeolog Masarykova muzea Jaromír Šmerda.