Zástupci obou firem s právníky jednali o společném postupu. Zkoumali také zmíněnou fakturu. Všichni se shodli, že jde o falzifikát.

„Na dokumentu jsou zfalšovaná razítka a podpisy vypadají jako naskenované,“ vysvětlil v prohlášení podniku RI Okna místopředseda představenstva Roman Kozumplík.

Celá kauza je podle něj vyvolána uměle chybou v zákoně. K zahájení insolvenčního řízení totiž stačí jen splnění formálních náležitostí. „O oprávněnosti pohledávky následně rozhoduje až soud. Je to zkrátka způsob, jak někomu zkomplikovat život, anebo jej očernit,“ dodal Kozumplík.

Pohledávku uplatňuje a insolvenční řízení vyvolala ATP Dukla, po jejímž majiteli a jednateli Stanislavu Krejčířovi je od poloviny června vyhlášeno celostátní pátrání. RI Okna upozorňuje také na to, že v návrhu figurují jako další věřitelé smyšlené firmy (např. Reiffeisenbank).

„Možná někomu ležíme v žaludku. Zatímco celý segment loni zaznamenal důsledkem útlumu stavebnictví propad, my jsme vykázali rekordní tržby. Insolvenční kauza může být proto i jedním ze způsobů konkurenčního boje,“ domnívá se Kozumplík. RI Okna je podle jeho slov připraveno udělat soudní cestou maximum pro to, aby se zjistilo, kdo měl zájem podnik diskreditovat a kdo fakturu zfalšoval.