„Na jihovýchodě očekáváme drobné přeháňky. Z úterý na středu přijdou dešťové srážky se sněhem,“ řekl meteorolog Petr Hofman.

Počasí pojede podle stejného scénáře i o den později. V nížinách na jihu Moravy si lidé užijí sněhu pravděpodobně až o víkendu. I tehdy ale půjde spíše o menší množství.

„Ve středu a čtvrtek se oteplí. Na konci týdne se ale zase ochladí s minimálními srážkami,“ komentoval Hofman nejbližší dny.

Starostlivé pohledy směrem k nebi nyní vrhají provozovatelé sjezdovek. Teploty nad bodem mrazu odrazují lyžaře. Své o tom ví například v Uhřicích, kde dokonce zastavili vleky.

Není na čem lyžovat.

Sníh chybí.

„Potřebujeme, aby začalo mrznout, abychom mohli dosněžit. Napršelo nám třicet milimetrů. Vrchní část sněhu voda rozpustila. Měli jsme až plus patnáct stupňů Celsia. Lyžovat se nedá,“ uvedl jeden z šéfů uhřického skiareálu Michal Malík. Na tamní sjezdovce se lyžaři proháněli pouhé dva dny.

„Sledujeme vývoj počasí, ale příznivé zprávy pro nás nejsou,“ smutnil Malík. „Pokud by o víkendu začalo skutečně sněžit, byla by to ta nejlepší zpráva.“

V Uhřicích jsou ale spíše skeptičtí. Doufají proto alespoň v příchod mrazů, aby mohli zapnout sněhová děla.

„Je to horší než loni. Tehdy jsme mohli zasněžit,“ krčil rameny provozovatel.

Vleky o Vánocích stály také ve Štepničkách. Paradoxně kvůli sněhu. Vyšší teploty v kombinaci s lyžaři by ho zničily. Od neděle už je sjezdovka opět k dispozici.

Ve Filipově u Javorníku byla možnost sjet svah po celé vánoční svátky. I tam ovšem vrtkavé počasí k nevoli provozovatelů ovlivnilo návštěvnost. Momentálně je k dispozici kolem půl metru sněhu.