Druhý ročník dopravně preventivní akce Léto za volantem mají za sebou policisté a řidiči na Hodonínsku. Ve většině případů se kontroly odehrály s úsměvy na rtech. Aby taky ne. Šoféři, jež měli vše v pořádku, dostali na cestu nealkoholické pivo.

„Hlavním cílem této akce bylo nabídnout řidičům v parných dnech vhodnou alternativu, jak si dát po obědě jedno pivko a moci usednout za volant,“ uvedla za policii Radka Polášková.

Lidé si nové trendy pochvalovali. V minulosti si ze setkání s policií totiž odnesli maximálně pokutu. Pokud ale nyní měli vše v pořádku, dostali dárek. Ledově vychlazený nápoj.

„Slyšel jsem, že budou něco kontrolovat, ale o co přesně mělo jít, jsem se dozvěděl až na místě. A že dávají pivo… To je dobře, ne? Nikdy jsem od nich ještě nic nedostal. Tohle je poprvé,“ smál se těsně po absolvování povinné kontroly Radim Racek z Hodonína.

Plechovku piva si odvezl také Mutěňan Luboš Krupica, který měl na své „Škodovce“ pouze málo zašroubované víko od benzinové nádrže.
„Myslím si, že je to v pořádku. Je fakt dobře, že se na silnicích policisté ukazují, protože někteří lidé jezdí opravdu příšerně. Auta jsou čím dál rychlejší a řidiči se chovají strašně. Ve čtvrtek jsme jeli po dálnici a nestačili jsme se divit,“ kroutil hlavou Krupica. Podle Radky Poláškové rozdaly hlídky dvacet dárkových tašek, v nichž kromě piva byl i osvěžovač vzduchu s názorným obrázkem, jak v koloně vytvářet místo pro zdravotníky či hasiče.

Našli se však i takoví, jež místo dárku odjeli s pokutou. „Dopravákům“ se po ránu podařilo vyhmátnout také řidiče ovlivněného alkoholem. Přístroj mu při dechové zkoušce ukázal asi dvě desetiny promile. Výši trestu se proto dozví po správním řízení. Kromě alkoholu a běžné prohlídky auta či motorky se někteří řidiči podrobili i zkoušce na požití drog. Právě drogy se na silnicích stávají problémem. Hlavně u mladých lidí, kteří jsou například k marihuaně tolerantnější než starší generace a THC berou „téměř“ jako legální.

Policisté se v pátek rozmístili celkem na deseti stanovištích. „Jedna hlídka stojí u zadní brány Moravských naftových dolů v Hodoníně, dvě jsou pak ve Bzenci a po jedné u Mutěnic, na objížďce Hodonín – Pánov, v Rohatci, Vacenovicích, v Kyjově u nemocnice, ve Strážnici a ve Veselí nad Moravou,“ vyjmenoval během akce pozice svých kolegů vedoucí dopravního inspektorátu hodonínské policie Lubomír Fridrich.

Mužům z dopravního oddělení navíc v terénu pomáhala také pořádková a cizinecká policie. Akce trvala dopoledne od osmi hodin a odpoledne od tří do pěti.