„Mým hlavním úkolem bude vyjít vstříc co největšímu počtu procentu obyvatel Hodonína,“ řekl hned na začátku veřejné diskuse nový ředitel hodonínského domu kultury Marcel Řimák.

Hodonínští se tak už v dubnu mohou těšit na Čechomor a v prosinci na vánoční koncert Lucie Bíle. Na nyní populárního Divokého Billa, Kabáty, Chinaski, Lucii či Kryštofa si ale ještě počkají. „Je to o vyjednávání a volbě možných interpretů. Zájem upadá a peněz je stále méně, takže nemůžeme brát bezhlavě cokoliv,“ vysvětlil Řimák.

Ani soukromá hudební scéna zřejmě brzy podobné kapely nepozve. „Není problém uspořádat takový koncert, ale Divokej Bill chce sto tisíc korun, k tomu ubytování a jídlo. Já sám na to nemám. I kdybych si pronajal kulturní dům, tak nevěřím, že tuto kapelu zaplatím,“ řekl majitel hudebního Clubu Nautilus Daniel Gregorovič. Podle něj mají umělci dostat procentuální podíl ze vstupného.

Nejproblematičtější je jak podle organizátorů, tak podle vedení radnice, přitáhnout na kulturní akce návštěvníky. „Nemyslím si, že by v Hodoníně něco zásadního chybělo. Úkolem je, jak lidi přilákat,“ uvedl hodonínský místostarosta a garant domu kultury Ladislav Ambrozek.

S tím v podstatě souhlasí i majitel Clubu Nautilus. „Problém je v tom, že když tady někdo něco uspořádá, tak stejně nikdo nepřijde. Na Cikánské ďábly nepřišel skoro nikdo, na Jaroslava Hutku šestadvacet lidí. Mladší i střední generace spíš sedí po hospodách a nepřijde,“ prohlásil Gregorovič.

I tak chce dům kultury ještě zpestřit nabídku. „Uvažovali jsme o rockovém klubu, ale myslím si, že je to příliš úzká specifikace. Spíš se přikláním k hudebnímu klubu. Už jsme vedli jednání, že by mohl vzniknout na konci Hodonína u Masokombinátu,“ představil další novinku Řimák.

Také milovníci divadla se podle něj dočkají divadelních představení od souborů z Brna, Prahy či Slovenska. Hodonín bude žít i o prázdninách, 
a to Hodonínským kulturním létem. „Od konce června do začátku září každou neděli odpoledne budou na různých místech Hodonína koncerty či taneční akce a vstup bude volný. Dostanou prostor i místní spisovatelé. Možná zaujmou,“ věří ředitel kulturního domu.

Také se v Hodoníně zřejmě rozšíří počet akcí, na kterých návštěvníci nebudou platit vstupné. „Přišel jsem za vedením města s tím, aby se nevybíralo vstupné na Svatovavřinské slavnosti. Když jsou to hodonínské hody, tak ať mají obyvatelé možnost se radovat,“ představil novinku Řimák. Jak podotkl Josef Holomáč z hodonínského Foto-Art Klubu, tak Hodonínským nebudou stačit jen akce pořádané v jejich městě, ale za některými stejně budou muset vyjet do okolí, Brna či Vídně. A to podle něj bylo obvyklé i v minulosti.

Veřejné diskuze, kterou pořádala hodonínská Česká křesťanské akademie, se zúčastnili kromě představitelů kulturních spolků, radničních úředníků, tak i někteří gymnazisté. Diskutovat nepřišel nikdo z opozičních zastupitelů.