V napjaté situaci se obě strany sporu nechtějí příliš vyjadřovat do médií. Brzy by ale mělo padnout konečné rozhodnutí.

„Problémů je více. Školka by například měla být v budoucnu nad školní jídelnou, kde bývá vždy velký hluk, což by malé děti při odpoledním klidu rušilo. Teď je navíc v centru, blízko autobusové zastávky, takže snadno a rychle dostupná. Základní škola je ovšem za vesnicí, odkud je všude daleko,“ vyjmenovává jedna z místních žen. Aby proti sobě nepopudila žádnou ze stran, nepřeje si zveřejnit své jméno.

Jak dodala, dalším rodičům zase vadí, že mateřinka v současném umístění může dětem nabídnout vycházku na všechna zajímavá a důležitá místa. „Ze základní školy mohou jít tak akorát do polí,“ poznamenala žena.

Starosta Josef Levek ovšem zdůraznil, že i když obec nedávno získala stavební povolení, neznamená to, že se už začne stavět. Zatím na to nejsou ani peníze. „Ještě není navíc nic definitivně rozhodnuto,“ upozornil starosta. Původně mělo padnout rozhodnutí na úterním zasedání zastupitelstva. To nakonec věc neprojednávalo. Rozhodovat se tak bude zřejmě na dalším jednání začátkem března.

Jisté je, že budova současné školky už volá po rekonstrukci a současně areál základní školy zdaleka nemá naplněnou kapacitu.

Přesunem by školka získala moderní prostory a areál by byl ekonomičtěji využitý. Obec by navíc mohla „bývalou“ školku využít k jiným účelům, s kterými by počítala i budoucí rekonstrukce. Odpůrci zase hledají jiné možnosti, které by dovolily rekonstrukci současné mateřské školy s tím, že by stavba nabídla i další druhy využití. To by ale neřešilo nenaplněnou kapacitu základní školy.

Celé dění sleduje také ředitel Anton Ivánek, který řídí obě instituce. „Pro mě je samozřejmě lepší mít jen jedno pracoviště než dvě. Chápu ale také maminku, která by měla například se dvěma dětmi jít pěšky z jednoho konce vesnice na druhý,“ snaží se dívat na problém z obou stran ředitel.

Upozornil ale i na nutnost investic do budovy současné školky, která už přestává odpovídat moderním požadavkům jak na interiér, tak na ekonomický provoz.

Upřednostnil by i proto zřejmě investici do moderní přístavby základní školy, která by nabídla už prostory odpovídající dnešním požadavkům. „A pokud jde o hluk, myslím, že dnes už se používají takové materiály, které umožní kvalitní odhlučnění,“ poznamenal.