Debatu otevřelo vedení města podle místostarosty Petra Kolaříka především kvůli doplácení na provoz vzdělávacího zařízení. „V poslední době žádalo jeho vedení o dorovnání nákladů a schvalovali jsme tak pro něj i statisícové částky. Proto jsme požádali ředitele, aby nám přiblížil vývoj počtu žáků," uvedl Kolařík.

Na milokošťské škole by tak například místo současných pěti ročníků mohly zůstat jen tři třídy. „Ostatní by se přesunuly na Hutník," doplnil Kolařík. Ten je vzdálený necelé dva kilometry.

Návrhy, jak s odloučeným pracovištěm ZŠ Hutník naložit, budou nyní projednávat radní. „Ti stanoví kritéria, která by škola měla pro další fungování splnit," dodal druhý místostarosta Petr Kolář s tím, že celý případ budou řešit i z dlouhodobějšího hlediska.

Podle ředitele školy Josefa Gajoše je největším problémem odchod tamních žáků jinam. „Pokud bude v Milokošti dostatečný počet dětí k zápisu a nebudou žáci z pátých tříd odcházet jinam než na Hutník, nebude důvod třídy rušit," řekl Gajoš. Škola totiž získává peníze na mzdy učitelů podle počtu žáků. Při jejich přechodu jinam tak dostane méně peněz. Chybějící mzdy tak musela radnice v loňském roce doplatit.

Do Milokošti se při letošním zápisu přihlásilo dvaadvacet dětí. „O odklad požádali v letošním roce jenom rodiče dvou dětí," řekl Gajoš. Při ukončení tamní výuky by tak do okolních škol muselo dojíždět přibližně padesát dětí prvního stupně. „Také jsem jedním z rodičů žáků a zánik tříd by nám celkem zkomplikoval situaci. Doufám, že ke zrušení nedojde," řekl předseda osadního výboru Milokošť Tomáš Nekarda.

Na Hutník letos přišla k zápisu necelá stovka dětí. „Do prvních tříd se jich zapsalo osmasedmdesát, což by stačilo i na udržení školy v Milokošti. Pokud se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, tak je velmi nepravděpodobné, že by se tato situace opakovala," sdělil Kolařík s tím, že se snižuje počet narozených dětí.

Podle místostarosty ale není samozřejmostí, že by se všechny děti, v případě zrušení školy, učily na Hutníku. „Je to sice pravděpodobné, ale záleželo by na rodičích, pro jakou školu se rozhodnou," řekl Kolařík. Zavření však, podle něj, není jedinou možností, jak ušetřit. „Variant je spousta. Jednou z nich může být i omezení tříd," upozornil Kolařík.