„Bazárek v Centru pro rodinu v Hodoníně je sice velký, ale rozhodně nevýhodný. Za jeden uložený kus musím zaplatit pětikorunu, když mám zboží v hodnotě do tří set korun. A peníze centru nechám, i když oblečení neprodám. Což se mi příliš nevyplatí," upozornila pětatřicetiletá žena na mateřské dovolené z Hodonína, která si nepřála uvést své jméno. Redakce ho ale zná.

Ředitelku centra Lucii Ambrozkovou stížnost překvapila. „S takovou reakcí jsem se ještě nesetkala. Rozhodně mi nepřijde, že by nám ubývalo prodávajících, právě naopak. Myslím, že by si lidé měli uvědomit, kolik máme s organizací prodeje práce. Čtyři dny se na ní podílejí naše pracovnice i dobrovolnice, které nám se vším pomáhají. V několika hodinách přijmeme do prodeje obrovské množství věcí," vyjádřila se Ambrozková.

Když má prodávající zboží dražší než tři sta korun, centru za něj zaplatí padesátikorunu. Peníze, které centrum takto získá, využívá na úhradu nákladů, které jsou s prodejem spojené. „Tím je například pronájem prostor, protože bazar je v kulturním domě. Nebo takto doplácíme na různé akce, jež pořádáme. Také nakupujeme kancelářské potřeby," vyjmenovala ředitelka.

Podle ní je poplatek padesát korun u dražších předmětů i proto, že v případě ztráty škodu rodičům centrum uhradí. „Sice věci důkladně hlídáme, ale každým rokem se bohužel setkáváme s tím, že nám někdo něco ukradne," vysvětlila.

Částku, kterou platí centrum kulturnímu domu za pronájem při uspořádání bazárku, říct ředitelka nechtěla. „Jde o poměrně interní záležitost. Navíc to ani nejde přese mě, takže nejsem schopná sdělit přesné číslo," řekla Ambrozková.

Vedoucí provozního oddělení kulturního domu Radek Pospíšil uvedl, že jde o částku zhruba mezi šesti až osmi tisíci. „Platí náklady za energie, proto přesná částka záleží na období. V zimě jsou samozřejmě vyšší náklady kvůli topení," sdělil vedoucí.

Pětatřicetiletá žena, která přestala využívat služeb v Hodoníně, teď raději míří do Bzence. „Tam si vezmou deset procent z celkové částky, za niž věci prodám. Což je výhodnější. Za takový prodej člověk samozřejmě nic nevydělá, ale zase můžu nakoupit další oblečení," svěřila se žena.

Za vklad ve Bzenci maminky neplatí. „Účtujeme až po prodeji. Peníze, které z bazárku máme, jdou pak na další akce pro děti," nastínila Karla Hejbalová z Miniklubíku Bzenec.

Rodiče mnohdy využívají také nabídky internetových obchodů. „Ještě loni jsem jezdila do Vacenovic, jenže i tam teď podražili. Berou si jednu korunu za vložení a tři koruny za každý prodaný kus. Když dám do prodeje hodně zboží, prodraží se mi to. Proto nyní nakupuji i prodávám přes internet," uvedla sedmadvacetiletá Martina z Vracova.

To, jakou cenu za prodej si centra stanoví, záleží čistě na nich. „Nikomu nenařizujeme, co může či nemůže. Podmínky má každé centrum jiné, záleží na jejich možnostech. Pokud si však naúčtují vysoké částky, hrozí, že k nim jednoduše přijde méně lidí. Tohle my neovlivníme," okomentovala služby Jana Burešová z administrativy Sítě mateřských center v České republice.