Mezi rodiči panuje obava z toho, že zrovna jejich dítě nepřijmou kvůli nedostatku míst do mateřské školy. Dotazovaní ředitelé některých škol na Hodonínsku v tom ale problém nevidí, byť ještě v některých městech nejsou zápisy dětí u konce. Nepozorují, že by museli odmítat stále více rodičů.

„Měla jsem obavu z toho, že mi malého nevezmou. Rozhodla jsem se však pro jednu školku s tím, že buď to vyjde, anebo ne. A syna mi do školky vzali. Tři roky bude mít teprve v půlce září," podělila se o svou zkušenost jedna z maminek.

Podle ředitelů a ředitelek je nedostatek míst však spíše problém velkých měst. „Je to pouze uměle navozená panika. Rodiče mají strach, že je málo míst, myslím ale, že jde spíše o problém velkých měst. Samozřejmě dáváme přednost dětem zaměstnaných matek a často si stěžují ty, které jsou na mateřské dovolené," zhodnotila situaci ředitelka Mateřské školy Za Stadionem v Kyjově Hana Kůřilová. U ní ve školce zřejmě přijmou všechny zapsané děti. „Snad kromě těch, které budou mít tři roky až příští rok," dodala.

Právě v Kyjově není problém s přijetím dětí do předškolních zařízení téměř žádný. „Zatím se ještě nestalo, že by se do školky nedostalo dítě, jehož matka je zaměstnaná. Navíc jsme otevřeli nedávno další třídu s kapacitou devatenáct dětí," informovala vedoucí odboru sociálních věcí a školství v Kyjově Ilona Slaninová.

Syna jí vzali

Problémy neřeší ani ve speciálních školkách. „Počet dětí se nijak nezvyšuje. Většinou se nám tak podaří uspokojit všechny rodiče," sdělil ředitel Mateřské školy Školní v Kyjově Miroslav Hula. „Do speciální školky mi syna vzali. Mně končila mateřská a malému byly čtyři roky. Museli jsme ovšem mít doporučení," uvedla další matka Blanka Šillerová.

Zatímco matky, které vydělávají, s přijetím starosti mít nemusejí, u maminek na mateřské dovolené je situace jiná. „Dceru mi v loňském roce do školky nevzali. Po skončení mateřské dovolené jsem totiž nastupovala na další mateřskou," řekla další z maminek.

Té dceru vzali do vracovské školky až letos. Museli, za rok má jít totiž do školy. „Letos k nám rodiče přihlásili šedesát čtyři dětí. Z toho jsme ze zákona přijali deset předškoláků, další děti jsou od zaměstnaných maminek. Dalším kritériem jsou také sourozenci v naší školce. Děti rodičů, kteří u nás už mají dítě a pracují, mají také přednost," řekla ředitelka mateřské školy ve Vracově Ivana Vaverková.

Tam dokonce přijala i pět dětí, jejichž matky jsou na úřadu práce. „Nedostalo se na osmnáct dětí. Jsou to ty, jejichž maminky mají mateřskou dovolenou na čtyři roky nebo mají další dítě, takže jsou doma. Mezi nepřijatými dětmi jsou i čtyři dvouleté děti, které předběhly starší děti. Kdybych měla místo, vzala bych je," zmínila Vaverková.

Také ve Veselí nad Moravou není dětí moc. „V letošním roce přijmeme všechny přihlášené děti," sdělila ředitelka Mateřské školy Hutník Blanka Černochová. Podobně je na tom Hodonín. Stejně jako v jiných městech tam tříleté děti přijmou všechny. „Dětí je téměř každý rok stejně. Nepozoruji žádný velký nárůst. Děti přijímáme podle daných kritérií a u tříletých není problém," doplnila ředitelka hodonínské školky Zvonimíra Kubíčková.